Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kas yaparken sağlıklı beslenmeyi ve su içmeyi aksatmayın

Kas yaparken sağlıklı beslenmeyi ve su içmeyi aksatmayın
Kas yaparken sağlıklı beslenmeyi ve su içmeyi aksatmayın

Yaz yaklaştıkça kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine dikkat etmeye başlıyor. Yoğun bir egzersiz dönemi için spor salonunun yolunu tutan erkekler, kaslı olmak uğruna sağlıklı beslenmeyi ve su içmeyi ihmal edebiliyorlar. Oysa ki, fit bir vücut için su, beslenme, uyku ve egzersiz dörtlüsü büyük bir önem taşıyor. Bu dörtlüden birini aksatmanın kas yapma sürecine ve sağlığa zarar verdiğini belirten Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Düzenli spor yaparken düzenli beslenemezseniz, egzersizden istediğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz yaparken ve sağlıklı beslenirken yeterince su içmezseniz, zamanla vücudunuza zarar verirsiniz” diye konuştu.

Yaz mevsimi yaklaştıkça kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine özen göstermeye başlıyor ve kaslı bir vücuda sahip olmak için hızlıca spor salonunun yolunu tutuyor. Yoğun bir egzersiz dönemine giren erkekler, sadece kas yapmaya odaklanınca sağlıklı beslenmeyi ve yeteri kadar su içmeyi unutabiliyor. Oysa ki, fit bir vücuda sahip olmak için su, beslenme, uyku ve egzersiz olmazsa olmazlar arasında ilk sıralarda.

Egzersizin mevsimi yoktur

Kas yapmak için en etkin çözüm olarak görülen spor ve egzersiz, aslında sadece kilo vermek veya daha iyi görünmek için değil; kas, kemik ve kalp damar sistemini korumak, depresyondan uzaklaşmak, kan yağlarını sağlıklı sınırlarda tutabilmek, diyabet ve kanserden korunmak için de büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için sürdürülebilir bir şekilde egzersiz yapmayı tavsiye eden Dyt. Canan Aksoy, egzersizin mevsimi olmadığını vurgulayarak, “İster yürüyün ister fitness yapın isterseniz de futbol oynayın ama hayatınızın her döneminde mutlaka egzersize yer verin” dedi.

Kas geliştirmek için bu dört maddeyi unutmayın

Spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ve yeterli su tüketiminin önemine işaret eden Diyetisyen Canan Aksoy, bu dörtlüden biri aksadığında spor sürecinin ve vücudumuzun zarar gördüğünü dile getiriyor. “Düzenli spor yaparken düzenli beslenmezseniz, egzersizden istediğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz yaparken ve sağlıklı beslenirken yeterince su içmezseniz, zamanla vücudunuza zarar verirsiniz” diyen Dyt. Canan Aksoy, özellikle kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu dört kuralın kilit bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Yakılan her bir kalori için bir mililitre su için

Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacının da artacağına dikkat çeken Dyt. Canan Aksoy, “Kas hücrelerinin yüzde 80’lik bölümünü, yağ hücrelerinin ise yüzde 25-30’luk kısmını su oluşturur. Kas kitleniz arttıkça, aynı hareketleri yaparken daha fazla enerji harcarsınız, buna bağlı olarak da vücudunuzun yaktığı kalori miktarında artış görülür. Yaktığınız her bir kalori için bir mililitre su almanız gerekir, bu da daha fazla su içmenizi zorunlu kılar. Sağlık için spor yaparken su içmeyi unutmayın” şeklinde konuştu.

Maksimum performans için en iyi egzersiz tüyoları

– Spora asla aç gitmeyin. Egzersizlerden 1-1.5 saat kadar önce mutlaka karbonhidrat almaya çalışın.

– Kahvaltıdan sonra egzersiz yapacaksanız, kahvaltınızda ekmek bulundurmayı ihmal etmeyin.

– Kahvaltıdan önce veya akşam iş çıkışında spor yapacaksanız, karbonhidrat açısından zengin meyve, kuru meyve, süt ve yulaf hayatınızı kurtarabilir.

– Egzersiz öncesinde asla su içmeyi kısıtlamayın hatta tam aksine bol bol su için.

– Egzersiz sırasında her yarım saatte bir 1 bardak su içmeye çalışın. Bu, performansınızın artmasına yardımcı olabileceği gibi vücudunuzdan toksinlerin atılmasını da sağlayacaktır.

– Egzersiz çıkışı ilk bir saat içinde yağsız et, tavuk, balık gibi yağsız protein kaynaklarına, yanında salata veya meyve gibi antioksidan zengini besinlere ve makarna, ekmek, çorba gibi bir karbonhidrata yer verin.

– Egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrar çıkışınız varsa, bu, egzersiz sırasında yeterli miktarda su içtiğiniz anlamını taşır; idrar çıkışınız yok ise spor yaparken tükettiğiniz su yetersiz demektir. Yetersiz su tüketimi, böbrek üzerine aşırı yük binmesine yol açar, vücut sıcaklığı yükselir ve bunlar, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tercih edilen durumlar değildir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Zayıflamaya engel olan hormonal nedenler

Zayıflamaya engel olan hormonal nedenler

Tarçınlı süt göbek yağlarını eritiyor

Tarçınlı süt göbek yağlarını eritiyor