Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Tarator Nedir? Nasıl Yapılır?

meze

meze

Kadın ya da erkek fark etmeksizin, mutfak kültürünün geniş ve gelişkin olması oldukça önemlidir. Yemek yapmayı seven hanımlar ve beyler, orijinal tatları deneme konusunda da isteklidir. Özellikle de internetin hızlı bir gelişim göstermesi ile her çeşit yemek tarifine ve birbirinden farklı ürünlerin yapılışına kolayca ulaşılır olması bu isteği perçinleyen baş etmenlerden biri olmuştur. Güzel sofraların hazırlanmasında leziz ana yemekler kadar meze tarzı soğuk yemekler de oldukça katkı sağlarken, bu gıdaların arasında yer alan tarator ise en beğenilen soğuk yemeklerden biri olarak öne çıkmaktadır. Hem lezzeti hem de birlikte tüketildiği gıdaların çeşitliliği nedeni ile en çok tercih edilen meze ve soslardan birisidir.

Tarator, garnitür benzeri bir meze olarak ifade edilirken, özellikle de Kıbrıs ve Balkon ülkelerinde tüketimi bir hayli yüksek bir gıda ürünüdür. Başlı başına soğuk yemek ve meze olarak tüketilen tarator, aynı zamanda pek çok yemekte de sos olarak kullanılabilmektedir. Tarator denilince sos olarak birlikte tüketilen gıdaların başında midye tava (bu yiyeceğin üzerine konulan beyaz renkli sos), patates kızartması, karides ve kalamar gibi deniz ürünleri gelir. Lezzet olarak kızartılmış bu gıdalar ile mükemmel bir lezzet uyumu yakalayan tarator, salatalarda da sos olarak kullanılabilmektedir.

meze

Tarator Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:

  • 4 dilim bayat ekmek (Ufalanmış)
  • 1 adet limon (hem kıvam hem de hafif ekşilik katarak lezzetlendirir)
  • Bir avuç ceviz içi
  • 3 diş sarımsak (İsteğe göre dilerseniz rendeleyebilirsiniz, dilerseniz de havanda dövebilirsiniz)
  • Yaklaşık 1 su bardağı süzme yoğurt (ölçü su bardakları olacak, çok geniş su bardak ölçüsü cıvık bırakabilmektedir)
  • 1 yemek kaşığı mayonez
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz (Damak tadınıza göre, yine de fazla koymamanız tavsiye edilir)

tarator

Ufalanmış ekmek içlerinin içerisine elinizdeki tüm malzemeleri koyarak robottan geçirip meze kıvamında olacak şekilde (ne fazla sulu ne de fazla katı olmamasına dikkat edilmesi gerekir) karıştırın. Robotunuz yoksa cevizlerinizi havanda dövebilir ve içerisine bu şekilde dövülmüş olarak ekleyebilirsiniz. Kıvamını tutturabilmesi için hazırlanan tarator sosunuzu birkaç saat buzdolabında beklettiğiniz takdirde, hangi yemeğin yanında isterseniz tüketmeye hazır hale gelecektir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Serenay

Wtechtalks'ta yeni dünya düzeni konuşuldu

Wtechtalks’ta yeni dünya düzeni konuşuldu

uzun saclar

Doğal Yollarla Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri