Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dondurulmuş Çözündürülmüş Et Tekrar Dondurulur Mu?

İnsanlar yüzyıllar boyunca beslenmek istemiş, dolayısıyla gıdaların korunması ve uzun süre bozulmadan kalması açısından pek çok yöntem oluşturmuştur. Gıdaları dondurmak da bu yöntemlerden sadece bir tanesi…

Dondurulmuş gıda yöntemi, hem uzun süre ve katkı maddesi eklemeden gıdaları koruyabileceğiniz, aynı zamanda doğala en yakın muhafaza koşullarındaki yiyeceklerdir. İşin mantığında yatan ise, gıda içeriğindeki hücresel suyun dondurulmasıdır.

Gıdaları dondurma işleri pek çok avantaj sağlamakla birlikte, dondurulmuş bir gıda maddesini çözündürdükten sonra o gıdayı kullanmak ve tekrar dondurmamak çok önemli. Bu gıda maddesi hele de et ürünleriyse, iş daha da karmaşıklaşıyor. Et, bozulmaya daha meyilli bir gıda maddesi olduğundan, etleri muhafaza ederken dikkat edilmelidir.

Dondurulmuş bir ürünü çözündürmek önemli bir işlemdir. Eğer ki et buzluktaysa ve çözündürüp kullanacaksak, sadece kullanacağımız kadar eti buzluktan çıkarmak gerekir. Eti çözdürürken zaten mikroorganizmaların yaşayabilmesi için çok müsait bir ortam oluşur. Et, çözündürüldükten sonra tekrar buzluğa atıp dondurulamamalıdır. Böyle durumlarda, etlerin bozulması hızlanacak ve dondurulup çözündürüldükten sonra tekrar dondurulan etler tüketilirse, gıda zehirlenmesi riski artacaktır. Et, protein içeriği yüksek protein gıdalar olduğundan, bakterilerin yaşam alanı açısından çok uygundur. Gıda zehirlenmelerine yol açan en önemli faktörler arasında da, zaten gıdalardaki protein içeriğinin yüksek olmasıyla mikrobiyal faaliyetlerin bu alanda hızlanmasıdır.

Dondurulmuş gıdaları uzun süre saklayabilmemizin en önemli sebebi, ortam sıcaklığının mikroorganizmaların faaliyette bulunabileceği derecelerde olmamasıdır. Bakteriler buzluk sıcaklığında inaktif olur. Ancak çözündürme başladığı anda bakteriler gıdayı bozmak için hızlı bir çalışma içine girerler. Bu nedenle de gıdayı çözdürürken çok uzun saatler boyunca ve yüksek sıcaklıklara maruz kalacak bir çözündürme işleminden de uzak durmak gerekir. Bu da gıdada bozulmaya sebebiyet verecek mikrobiyal çalışmalara ortam hazırlar.

Gıdayı çözündürmenin en sağlıklı yolu, buzdolabı sıcaklığında çözündürmektir. Yani, buzluktan çıkaracağınız bir gıdayı, bir gece öncesinden buzdolabı bölümüne indirirseniz, soğuk zincir bozulmamış olacak ve gıda bozulmalarının önüne geçebileceksiniz. Eğer ki bu kadar vaktiniz yoksa, buzluktan çıkarıp kesinlikle tezgahta, güneşte, dışarda çözündürme yapmayın. Böyle bir durumda mikrodalga ya da fırınların hızlı çözündürme ayarlarında gıdayı kısa sürede çözündürme yapmanız doğru olacaktır.

 

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Serenay

Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Payetli Elbiseyle Nasıl Bir Ayakkabı Giyilir?