Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yeni tehlike: Momo

Yeni tehlike: Momo

Mavi Balina ve 48 Hours Challenge’nin yerini çocuklar için yeni tehlike olarak görülen Momo aldı.

Son zamanlar da daha çok çocukları hedef alan birkaç tehlikeli oyundan bahsetmek gerekirse Mavi Balina, 48 Hours Challenge gibi oyunlar söylenebilir. Bu tehlikeli oyunlar dünya genelinde gençleri ve çocukları intihara sürüklemesiyle biliniyor.

WhatsApp üzerinden yayıldığı iddia edilen ve YouTube üzerinden Peppa Pig çizgi filmi veya izlenilen videolarının arasına reklam olarak girdiği söylenen korkunç görünümlü bir kuş-kadın çocuklara ürkütücü mesajlar vererek onları intihar etmeye, ve kendilerine zarar vermeye teşvik ediyor. Arjantin‘de 12 yaşında bir çocuğun Momo yüzünden intihar ettiği, İngiltere de ise 5 yaşında ki bir çocuğun çizgi film izlerken araya giren Momo’nun talimatıyla saçını kestiği söyleniyor.

Uzmanlar açıkladı

İnternet güvenliği ve çocuklara yardım örgütü uzmanları, Momo konusunda gereksiz bir panik havasının yaratıldığını açıkladı. Samaritans ve NSPCC adlı yardım kuruluşları, İngiltere’de 5 yaşında ki bir çocuğun saçını kestiği yönünde çıkan haberlere yönelik Momo yüzünden kimsenin zarar görmediğini, Arjantin’de 12 yaşında ki kız çocuğunun intiharının ise bu oyunla bağlantılı olmadığını belirterek bu tarz çıkan haberlerin çocukların kendilerine zarar vermeye teşvik ettiğine dikkat çekiyor.

Momo’nun bilinmeyenleri

Olayın kurmaca olduğu ve zannedildiği gibi internette Momo ile alakalı videoların çocukların karşılarına çıkmadığı ortaya çıktı. Youtube ise şiddeti simgeleyen bu ve benzeri videoların politikalarına aykırı olduğu için reklam olarak yer alamayacağını sosyal medyadan duyurdu.

Momo’nun aslında sanatçı Keisuke Aisawa’nın 2016 yılında yaptığı ve “Mother Bird” adını verdiği heykeli olduğu ortaya çıktı. Sadece heykelden ibaret olan Moma zamanla ebeveynlerin korkulu rüyasına dönüştü. Sözde “Momo’nun Laneti” o tarihten beri ağızdan ağıza yayılarak büyüdü. Aisawa, bu durumun önüne geçebilmek için heykeli parçalamış ve “Momo artık öldü, laneti de kalktı. Artık çocuklar rahat edebilir.” şeklinde açıklamada bulunmuş.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Şahika Ercümen, nefes kesen Antarktika macerasını anlattı

Şems-i Tebrizi’den Aşkın Kırk Kuralı