Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Wtechtalks’ta yeni dünya düzeni konuşuldu

Wtechtalks'ta yeni dünya düzeni konuşuldu
Wtechtalks'ta yeni dünya düzeni konuşuldu

Koronavirüs salgını iş dünyasında da hedefleri farklı bir boyuta taşıdı. Evden çalışmanın öne çıktığı iş dünyasında, bir yandan sürdürülebilirlik ön plana çıkarken bir yandan da bu salgınla mücadele ve sonrasında yaşanacak değişimler tartışılıyor.

Teknolojide Kadın Derneği de bu gelişmelerden yola çıkarak ‘Wtechtalks Yeni Dünya Düzeni’ başlıklı internet semineri serisini başlattı.

Teknolojide Kadın Derneği Yönetim kurulu Başkanı Zehra Öney’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Covid-19 Sonrası, Değişen Küresel Ekonomi, İş Dinamikleri ve Toplumsal Yansımalar’ konulu ilk seminere, Denizbank CEO’su Hakan Ateş, Kuika Software Kurucusu Süreyya Ciliv, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ile Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Deniz Ülke Arıboğan katıldı.

İşte seminerden öne çıkan başlıklar.

“Öngörü oluşturmayı hedefledik”

Zor bir dönemden geçildiğini ancak umudun her zaman var olduğunu belirten Zehra Öney, Wtech olarak hedeflerinin sektör liderlerinden dar boğazda olan birey, kurum ve kuruluşlar için çözüm önerilerini duymak olduğunu vurguladı.

Öney, “Sosyal olarak da politik olarak da umut var. McKinsey&Company, Covid-19 salgının yarattığı toplumsal ve finansal şok ile kriz ortamından çıkmak için 5 adımdan oluşan bir aksiyon önerisi hazırladı: Çözümle, Direnç Kazan, Yeniden Başla, Yeniden Tasarla ve Reform Yarat. Bu kapsamda Covid-19 sonrası farklı sektörlerde ne gibi değişiklikler yaşanacak, değişen toplum dinamikleri ne olacak, yeni normalimiz artık nedir sorularına bu webinarda yapılan değerli katkılarla bir öngörü oluşturmayı hedefledik” diye konuştu.

Şu anda net bir tablo olmamakla beraber salgının dünya ekonomisini ciddi şekilde daraltacağını anlatan Hakan Ateş, dijital bir seleksiyonun yaşanacağını belirtti. Türkiye’nin sağlığa yapılan yatırım sayesinde diğer ülkelere göre göreceli olarak daha iyi durumda olduğunu kaydeden Ateş, “Lojistiğin aslında ne kadar önemli olduğunu anladık. Biz teknolojik alt yapımızı bu günleri ön görerek tamamladığımız için dijital günlük kullanıcı sayımız 750 binden 2 milyona çıktı.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojiyle bağlanarak çalışmalıyız”

Salgın döneminin elbet biteceğine dikkat çeken Süreyya Ciliv, Türkiye’nin bu sürecin sona ermesinden sonraki döneme odaklanması gerektiğini vurgulayarak, “Evet yeni dönem endişe verici, işsizlik en az virüs kadar önemli bir problem çünkü insanların evine ilaç götürmesi ve iyi beslenmesi gerekiyor. Ama ekonomiyi de ciddiye alarak bu yeni dünyaya ve dijital transformasyona çok iyi hazırlanmalıyız. Kadınları da iş gücüne daha çok katıp, teknolojiyle bağlanarak çalışmalıyız.” şeklinde konuştu.

Murat Kolbaşı ise Çin’in önemine değinerek Türkiye’nin bu süreçte Çin’i karşısına değil yanına alması gerektiğini söyledi. Dünyada ABD’nin liderliğinin 2015 yılından bu yana Çin’e geçmeye başladığını ifade eden Kolbaşı, “Salgın bitecek ama bu mücadele bitmeyecek. Bizi yeni yapılanmış bir Çin bekliyor. Çin ilk vakayla diğer ülkeler arasında 100 gün kadar önde olduğundan alt yapısını ona göre oluşturdu. Ve bundan sonraki süreçte de diğer ülkelerin Çin’in bu toparlanma sürecindeki 100 gününe yetişmesi için hızlı ve stratejik olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Değişimden kaçamayız”

Koronavirüs salgınının insan ve toplum üzerindeki etkilerini değerlendiren Deniz Ülke Arıboğan, “Zamanı durduramayız. Ya değişeceğiz, adapte olacağız, ya da zamanla silineceğiz. Değişimden kaçamayız. Teknoloji bu konuda bir araç. Bizim yaş grubumuz, salgın olmasa online’a geçemezdi. Ama şimdi bütün hocalar online’da, her şeyi öğreniyorlar. Çok boyutlu, çok kültürlü, disiplinler arası düşünmeye yönelmemiz lazım. Bütün sıkışma anları, insanlığın aynı zamanda sıçrama zamanlarıdır. Pablo Neruda bütün çiçekleri koparsanız da baharın gelmesini engelleyemezsiniz demiş. Bu bahar bu ülkeye gelecek. Bu da geçecek” dedi.

İşsiz gençlere eğitim

Webinar’a misafir olarak katılan ve Wtech ile yürüttükleri eğitim hakkında bilgi veren Denizbank COO’su Dilek Duman, “Denizbank, Intertech, Human Group, Wtech işbirliği ile 20 işsiz çocuğumuzu aldık, bunları SQL eğitimi verdik. 20 çocuğumuzun 20’si de çok motive. Türkiye’mize teknolojide gelişmiş iş gücü kazandırmak, çalışan nüfus yetiştirmek ve işsiz nüfusu azaltmak en önemli amacımız bu konuda Wtech’in en büyük destekçisiyiz.” ifadelerini kullandı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Koronavirüse karşı online alışverişlerde alınabilecek önlemler

Koronavirüse karşı online alışverişlerde alınabilecek önlemler

meze

Tarator Nedir? Nasıl Yapılır?