Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ünlülerden omega 3 farkındalığı

Ünlülerden omega 3 farkındalığı

Omega 3 farkındalığı uyandırmak adına ünlüler çocuklarıyla beraber gelecekteki hayallerini resmettiler.

Ünlü oyuncu Burcu Kara, eski manken ve oyuncu Ceyda Düvenci, oyuncu Aslı Tandoğan, Berat Efe Parlar, ekranların sevilen ‘Kıvırcık’ı Alihan Türkdemir, Uzman Dr. Ender Saraç ve eşi Benan Saraç omega 3 farkındalığı uyandırmak adına Koruncuk Vakfı’na destek amacıyla bir araya geldi.

Proje kapsamında ünlüler bir sosyal yardımlaşma kampanyası gerçekleştirerek çocuklarıyla beraber gelecekteki hayallerini resmettiler. Sosyal medyada da başlatılan eş zamanlı proje kapsamında toplanılan resimler, çeşitli sebeplerden dolayı okula erişimleri kısıtlı kız çocuklarının eğitim hayatlarına devam edebilmeleri adına açık artırmayla Koruncukköy Urla’ya bağışlandı.

Hayalini resmet

Sosyal sorumluluk kapsamında Koruncuk’a destek vermek üzere, çocuk sağlığı ve başarısında omega 3’ün rolünü vurgulamak üzere bir araya gelen ünlü simalar çocuklarıyla birlikte hayallerini resmettiler.

Omega 3’ün sağlık üzerindeki etkileri

Çocuk sağlığı, konsantrasyonu, derslerdeki başarının artırılmasında omega 3’ün katkısı ebeveynlerin gündeminde yine ilk sırada.

Prof Dr. Ayper Somer’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Somer, omega 3’ün çocuklar üzerindeki etkilerini anlattı. Omega 3 yağ asitlerinin özellikle DHA’nın çocuklarda beyin, sinir ve retina gelişimine katkıda bulunduğunun bilim dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek olduğu söyledi. Yapılan farklı bilimsel çalışmaların omega 3 takviyesi verilen çocukların okulda daha iyi performans gösterdiğini ve daha iyi konsantre olduğunu gösterdiğini belirten Somer; “Çocuğun sağlıklı gelişimi ve büyümesinde özellikle EPA ve DHA açısından zengin beslenmesine önem verilmelidir. Vücuda gerekli Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından sentezlenemediği için dışarıdan alınması gerekir. Derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen balık yağları EPA ve DHA açısından zengindir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği’ne göre balık yağında bulunan Omega 3 yağ asidi DHA, 4-13 yaş çocuklarda beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı oluyor” dedi.

Omega 3 için balık tüketmek yeterli mi

Uzman Dr. Ender Saraç’ında konuşmacı olarak katıldığı ve çok çarpıcı açıklamalarda bulunduğu etkinlikte; Saraç, yediğimiz besinlerle yeteri kadar omega 3 alabiliyor muyuz sorusunun cevabını verirken aynı zamanda balık yağının önemini ve balık yağı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Omega 3’ün sağlık üzerindeki etkilerini anlatarak aynı zamanda balık tüketimine dikkat çeken Saraç; “Ancak tükettiğimiz balıklara çok dikkat etmeliyiz örneğin Karadeniz balıklarını tüketirken acaba kuzey komşularımızın atıklarını da tüketiyor olabilir miyiz” sorularının cevabını vererek yine balık yağı tüketiminin faydalarını anlattı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

23 Nisan’a özel çocuk şiirleri

Hamilelikle ilgili ilginç bilgiler