Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

‘Ümmiye teyze’ küresel ısınmaya dikkat çekecek

‘Ümmiye teyze’ küresel ısınmaya dikkat çekecek

Mersin’de kurduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile köylü kadınların sesini dünyaya duyurmayı başaran 62 yaşındaki Ümmiye Koçak, ekibiyle sahnelemeye hazırlandığı yeni oyunda küresel ısınmanın yaratacağı sorunlara vurgu yapacak.

Mersin‘de kurduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile kadınların sesini dünyaya duyuran ve 2017 yılında ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’yla bir reklam filminde kamera karşısına da geçen 62 yaşındaki Ümmiye Koçak, ekibiyle sahnelemeye hazırlandığı yeni oyunda küresel ısınmaya dikkat çekecek.

Ümmiye Koçak, kendi yazdığı “Ana, gökyüzü delinmiş” adlı tiyatro oyununu sahnelemek için 8 kişilik ekibiyle çalışmalarını sürdürüyor. Ümmiye teyze ve ekibi, sabahın erken saatlerinde kalkarak ev işlerini yapıp, daha sonra da sahneleyecekleri oyunun ezber ve provalarını yapıyor.

Ekipte bulunan kadınlar, yurt içi ve yurt dışında sahne alarak küresel ısınma konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

“İyimserliği ele alıyorum”

Tiyatroyla uğraşmayı çok sevdiklerini dile getiren Ümmiye teyze, bu sayede insanlara rol model olmalarından dolayı mutlululuk duyduklarını söyledi. Hazırlandıkları son oyunda küresel ısınmaya dikkat çektiklerini söyleyen Ümmiye teyze, “Oyunlarımda iyimserliği ele alıyorum. Kötülükle bir şey olacağını düşünmüyorum. Sevginin açamayacağı kapı yok. Son oyunumuzda küresel ısınmayı işliyoruz çünkü bu sadece bizim değil, dünyanın sorunu. Ben de avazım çıktığı kadar bağırıyorum, bu dünya bizim, buna iyi sahip çıkmamız lazım. Vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yapmamız gerekiyor. ‘Bana ne’ demeyi bırakmamız lazım.” dedi.

“Kendi yaşantımızla anlatıyoruz”

Ümmiye teyze, herkesin ağaç dikip, ormanlara sahip çıkması gerektiğini aktararak, “Bu o kadar ciddi bir sorun ki biz Toroslar’ın zirvesinden haykırıyoruz; suçlu arayacak zaman değil, herkes bunun farkına varmalı. Birleşme zamanı. Bu sorun birleşmeyle çözülür. Belki biz hafif yaşıyoruz bu küresel ısınmayı ama Afrika’da insanlar açlıktan ölüyor. Farkındalık olması için bu oyunu sahneliyoruz. Doğayı koruyalım. Bilinçsiz ve hor kullanmamamız gerekiyor. Doğa bütün canlılara ait.” diye konuştu.

Oyunun hazırlıklarını yaparken bir yandan da köydeki günlük işleri de ihmal etmediklerini anlatan Ümmiye teyze, “Hem köydeki işlerimizi yapıyoruz hem de iş yaparken rollerimizi ezberliyoruz. Her ikisini bir yürütüyoruz ve mutlu oluyoruz. Bu yeni oyunumuzla biz yine dünyaya açılmak istiyoruz. Özellikle bu oyunu yurt dışında sahnelemeyi çok istiyoruz. Toplumsal konuları kendi dilimiz, şivemiz ve yaşantımızla anlatıyoruz.” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Evimizi çiçeklendirmek için çok nedenimiz var

Evinizin star parçası olacak askılık tasarımı