Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Üçüncü nesil kahvenin yeni adresi: Books and Coffee

Sektörde deneyim sahibi üç ismin bir araya gelerek hayat verdiği Books and Coffee’de Tahir Bulca, Barış Gültekin ve Edvar Aksakal, kahve tüketiminin artışını fırsata çevirerek kitapla birlikte keyifli bir ortam yaratmayı başarmış. Önümüzdeki yılın sonuna kadar 12 mağazaya ulaşmayı hedefleyen kuruluş, dökülen kahvelerden sabun üreterek ve okullara kitap bağışında bulunarak sürdürülebilir bir geleceğe destek sunup gönülleri fethediyor. Bu keyifli eğitimde o kadar çok güzel bilgi var ki, hangisinden başlayacağımı bilemedim. Biz iyisi önce kahvenin geçmişine bir göz atalım…

Kahvenin bilenen tarihi

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına almış kahvenin tarihi yolculuğu 600 ile 800 yılları arasında Etiyopya’dan başladığı konusunda herkes hemfikir. Bu topraklarda anlatılan, keçi çobanı Kaldi’nin kahveyi keşfetmesi ile ilgili bir efsane de var. Rivayete göre Kaldi, keçilerinin bir ağacın meyvesini yedikten sonra neşeli ve enerjik olduğunu fark eder. Kaldi bu meyvelerden yemeye karar verir ve kendinde yarattığı etkileri danışmak için Sufi dervişlere gider. Duyduklarında fikri onaylamayan dervişler çekirdekleri ateşe atarlar. Ateşte kavrulmaya başlayan çekirdeklerden yükselen kahve aroması Kaldi’ye ve dervişe ilham verir ve çekirdeklerden güzel bir içecek hazırlamak için işe koyulurlar. Bugünkü haliyle bildiğimiz kahve ortaya çıkar ve çok geçmeden kahve Yemen ve Arabistan’a yayılır. Daha sonra kahve kendini İstanbul’a da sevdirir ve Avrupa’ya oradan da tüm Dünya’ya yol alır.

Nesillere göre kahve

Birinci nesil kahve; 1800’lü yıllarda ortaya çıkan, paket paket satılma kaygısı güdülen kahve kuşağıdır. Neredeyse tek tip olan, kafein özelliğinden yararlanmanın daha ön planda olduğu içecektir.

İkinci nesil kahve; kahve dükkanlarının ortaya çıktığı bu çağ tek tipe karşı olup, genelde çekirdeklerin yetiştiği bölgelerden esinlenerek ve özellikle süt ile su kullanım oranına bağlı olarak isimlendirilen farklı kahveleri sunar.

Üçüncü nesil kahve; Markalaşmış zincir kahve dükkanlarından sıkılanların butikleşmeye yönelik bu girişimi başarıyı da beraberinde getirmeyi başardı. Çekirdek farklılıklarına göre demleme çeşitliliği gösteren üçüncü nesil kahvecilikte, kahveden keyif alırken kaliteli tatlar yakalama ön planda.

Dördüncü nesil kahve; henüz çıkmamakla birlikte, organik olmasının temeli oluşturması ön görülüyor. Kahve meyvesinin yetiştirilmesinde ise çevresel faktörlere dayalı bir aroma oluşturması da mümkün. Tüketim çılgınlığının hakim olduğu toplumlarda ne kadar sürdürülebilir olacağı meçhul.

Kahve demleme çeşitleri

Bugünün teknolojisiyle bir çok demleme yöntemi mevcut olsa da, yaptığımız tadımdan vardığım sonuç; doğanın kendi fiziksel kuralları çerçevesinde ve doğru yöntemlerle yapılan kahvenin keyfi bambaşka. Hayatımızın günlük yoğun temposunda kolaya kaçmak cezbedici gelse de, kendinize ayıracağınız fazladan birkaç dakikayla da bu hazza ulaşmak mümkün.

Demleme yöntemleri damak zevkinize ve kahve çekirdeğinin çeşidine göre farklılık gösterebiliyor. Doğru demlemeyi bulmak için bu yöntemlerin hepsini deneyerek keşfetmeniz gerekiyor. Benimse bakış açım biraz daha farklılaştı. Chemex demleme, kahve çekirdeği içindeki aromaların en fazla açığa çıktığı yöntem olabilir. Demleme işleminden sonra başka bir kaba aktarılarak oksijenle temas ettirmek, dilimiz tarafından algılayamadığımız tatları da harekete geçiriyor.

Kahveyle böylesine ilgili ve özenli çalışan Books and Coffee ailesine yaşattıkları bu deneyim için teşekkür ederim. Yolunuz bir gün Books and Coffee’ye düşerse deneyimlerine kulak verin ve size sunulan kahveyle kitap keyfinin tadını çıkarın.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Günün stresini evin kapısında bırakın

Instagram’ın yeni akımı: Cattelan Banana Challange