Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Türkiye’de yaşayan Ruslar, 74. Zafer Günü’nü kutladı

Türkiye’de yaşayan Ruslar, 74. Zafer Günü’nü kutladı

İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin, Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin 74’üncü yılı Heybeliada’da kutlandı.

Rus Eğitim, Kültür ve İşbirliği Derneği’nin düzenlediği 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlamasına katılanlar Eminönü’nden hareket eden vapur ile Heybeliada’ya ulaştı.

Müzikler ve marşlar eşliğinde karaya çıkan katılımcılar, Rusça “Ölümsüz Alay” yazan pankartın arkasında yürüyüşe başladı. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüşün ardından Rus Esirler Anıtına karanfil bırakıldı.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Müsteşar Dmitry Evdokimov da programa katılan isimler arasında yer aldı. Evdokimov, “Sovyet Birliği dağıldı, ama o savaştaki zaferimiz kaldı. Her halkın zaferi kaldı. Ve bizim babalarımız, dedelerimiz, annelerimiz, büyükannelerimiz büyük bir iş yaptılar. Sadece bizim için değil. Sanıyoruz ve inanıyoruz ki tüm dünya için büyük bir zafer kazandılar faşizme karşı.” dedi.

“Bu zafer her birimizi topluyor”

9 Mayıs Zafer Bayramının birçok ulusun ortak zaferi olduğunu belirten Evdokimov, “Belarus bayrağı vardı, Tacikistan bayrağı vardı. Ukrayna bayrağı vardı. Gürcistan bayrağı vardı. Özbekistan bayrağı vardı. Başka da vardı. Yani bu zafer her birimizi topluyor. Ve bence bu en önemlisi. Bizi birleştiren bir bayram.” değerlendirmesinde bulundu.

10 yıldır Türkiye’de yaşayan Natalia Genus Yeniay, “Biz buraya gelip eskileri hatırlıyoruz. Bizim dedelerimizin yaptıkları ve onların savaşıp, hayatlarını kaybedip, bize hayat vermesine saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Julia Fonareva Tuna ise, “Bizim çocuklarımıza tarihte neler geçtiğini, bugünkü barış içerisinde yaşamanın bizim dedelerimize borçlu olduğumuzu ve bizim tarihimizi burada doğan çocuklarımızın da bilmesini sağlıyoruz.” diye konuştu.

Kutlama, katılımcıların yaptığı piknik ve söylenen şarkılar ile sona erdi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Banyoda çift lavabo dekorasyonu

Ünlüler omurilik felci için koştu