Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Temizlik yapmak sizi daha mutlu yapabilir

Temizlik yapmak sizi daha mutlu yapabilir

Bahar temizliğinden korkuyor, ancak temizliği bitirdiğinizde kendinizi harika mı hissediyorsunuz? Yapılan son araştırmalar, temizlik yapmanın gerçekten neşe verebileceğini gösteriyor.

Bahar temizliği nesiller boyunca süregelen bir alışkanlık. Son yıllarda, bilim insanları temizliğin ruh halimiz üzerindeki etkisini belirlemeye çalışıyorlar. Yapılan çalışmalardan anlaşılan, en göz korkutucu temizlik işleri bile uzun vadede bizi daha mutlu edebilir.

Dünya çapında temizlik şirketleri yakın zamanda temizlikle ilgili duyguları öğrenmek için bazı çalışmalar yaptı. Çalışmalarda vücudun fizyolojik tepkileri ölçüldü. Araştırmacılar, temizlik yapmanın neredeyse bir mini adrenalin hücresi gibi bir heyecan ve coşku yarattığı sonucuna vardılar. 62 katılımcının tamamı temizliğin kendilerine huzur verdiğini söylerken, katılımcıların yüzde 81’i derinlemesine bir temizledikten sonra kendilerini başarılı hissettiklerini bildirdi.

Düzenli bir ev daha mutlu ediyor

Geçen yıl yapılan bir çalışmada, haftada fazladan yalnızca bir saat temizlik yapmanın mutluluk seviyelerini yüzde 53 artırabildiğini buldu. Çalışmada ayrıca temiz bir alanın korunmasının daha iyi uyku, daha yüksek verimlilik ve daha iyi odaklanma gibi durumlarla ilişkili olduğu bulundu.

Dağınık bir evin üretkenliği engelleyebileceği bildiriliyor. Örneğin 2011’de yapılan bir çalışma, dağınık bir ev gibi görsel dağınıklığın üretken işlere konsantre olma yeteneğinizi etkileyebileceğini buldu. Düzenli bir ev, sağlıklı beslenme ve daha iyi ruh hali ile bile ilişkilidir.

Bahar temizliği, ister büyük çaplı bir temizlik, isterse günlük programınız içinde birkaç dakikalık temizlik olsun, sadece eviniz için değil zihinsel iyiliğiniz için de iyi görünüyor.

Yapılan çalışmanın orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Dünyanın en güzel kadını: Jennifer Garner

Mizah ve espri yeteneğinizi hep canlı tutun