Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sosyal medya detoksuyla rahatlayın

İnsanlar arasında bağlantı kurmanın bir aracı olarak başlayan sosyal medya, bir depresyon ve anksiyete aracı haline geldi. Birçok insan, arkadaşlarının ya da meslektaşlarının ya da bir tanıdığının sosyal medyadaki yaşamını görmekten etkilendiğini inkar edemez. Çalışmalar ergenlerde, gençlerde ve yetişkinlerde sosyal medyayı depresyon nedeni olarak görmektedir. Sosyal medya detoksuna ihtiyaç duyulmasının nedeni budur.

Instagram filtrelerinin kullanımı ve insanların sahte sanal bir dünya oluşturmak için filtreleri nasıl kullandıkları oldukça öne çıkıyor. Filtrelerin reklamlar için kullanılması gerekebilir, ancak daha iyi görünmek için filtreleri kullanmaya başladığınızda, bu son derece yıkıcı olabilir. Eski bir deyiş gibi, başkalarına söylemeye devam ettiğimiz küçük yalanlar, sonunda kendimizin doğruları olur. Bunun nedeni bilinçaltımızın gerçek olduğuna inanmaya başlamasıdır.

Kendinizi kabul etmeli ve gerçekte kim olduğunuzun önemini anlamalısınız. Küçük yalanlar yıkıcı etkileri beraberinde getirebilir; değer eksikliği, düşük özgüven, düşük öz saygı, kaygı, güvensizlik ve çok daha fazlası…

Sosyal medya detoksuna neden ihityaç duyarız

Karşılaştırmalara yer açar: Sosyal medyada ne kadar zaman harcarsanız, insanların hayatlarını gittikçe daha fazla görür, hayatınızı onlarınkiyle karşılaştırır ve kendinizi mutsuz hissetmeye başlarsınız. Bu, güvensizliğe ve düşük öz saygıya yol açar.

Kimliğinizi ortaya çıkarır: Sosyal medyada çok fazla zaman geçiren birinin, başkalarının daha fazla beğenmek için yaptıklarını yapması muhtemeldir. Bu, sizi kendi beğenilerinize kör eder ve başkalarının beğendiği şeyleri sevmeye meyilli olursunuz.

Sosyal medyadan onay almak istiyorsunuz: Öz güven eksikliği, yaptığınız yayınlarda beğenilerinizi ve yorumlarınızı beklemenizi sağlar. İnsanlar dikkat ve takdir için can atıyor olsa da, aynısını gerçek dünyadan almak daha iyi olur. Bunun nedeni, herhangi bir olumsuz yorum veya beğenilmenin size zarar verebilmesi ve ruh halinizi günler, haftalar, hatta aylar boyunca mahvedebilmesidir.

Bilgi yüklemesi: Sosyal medya size ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla bilgi sağlar ve bu yarardan çok zarar verir. Bilginin aşırı yüklenmesi yanlış bilgilere, olumsuzluğa ve gereksiz strese yol açar.

Gerçek zamanlı olarak insanlarla olan bağlantınızı kaybedersiniz: Bir kişinin çevrimiçi kişiliğinin bir kişinin çevrimdışı kişiliğinden tamamen farklı olduğunu ne sıklıkla gördünüz? İnsanlar, gerçek hayatta değil, duygularını bir ekranın önünde ifade etmeyi gerçekten daha kolay buluyorlar. İnsanlarla yüz yüze etkileşimde zorluk çekiyorsanız, sosyal medya detoksu yapmanın zamanı gelmiştir.

Sosyal medya detoks nasıl yapılır

Sosyal medya detoksu, izin günlerinizdeki kullanımını kısıtlayarak veya bir gün içinde kullanımını birkaç saatle sınırlayarak yapılabilir. Her gün eve geldiğiniz anda veya işiniz bittiğinde sosyal medyayı kullanmayı bırakabilirsiniz. Ayrıca, sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan kaldırabilir ve bu durumun sizin için nasıl olduğuna bakabilirsiniz.

Sosyal medya detoksunun faydaları

– Daha iyi kalitede uyku

– Daha az stres

– Daha enerjik hissetmek

– İç gözlem yapmaya zaman ayırmak

Aileniz ve arkadaşınızla hiç dikkat dağıtmadan zaman harcamak

– Zihinsel olarak hafif hissetmek

Sosyal medya detoksuna kendiniz belirleyeceğiniz bir gün başlayın ve sonunda rahatladığınızı gördüğünüzde daha fazlasını yapın. Sosyal medya platformları, insanlarla bağlantı kurmanın, işletmeleri yönetmenin ve daha pek çok şey yapmanın yararları ile birlikte gelirken, kişisel hayatınızı etkilemesi buna değmez.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Canlı dokular ile yaşayan bir bahar dekorasyonu

Netflix Türkiye’de Aralık ayında neler var