Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sevgili Koku, git başımdan

Sevgili Koku, git başımdan
Sevgili Koku, git başımdan

Sizin de başınıza gelmiştir. Bir gün bir yerde ansızın bir koku duyarsınız ve tüm gün yeryüzünde asılı kalmış bedenler arasında dolanır durursunuz. Üstelik gece yastığınıza başınızı koyduğunuzda o koku, başka bir kokuyu açar ve b böyle devam eder. Bir bakmışsın, bambaşka konuların içindesin. İnsan geçmişine gerçekten yoldan geçerken, ansızın burnuna çarpan bir koku uzaklığında mı?

Kokunun dayanılmaz hafifliği

Sahilde yanımızdan geçen o koku ya da bir çiçeği burnumuza götürdüğümüz o an, bizi en fazla kaç yaşımıza götürebilir? En fazla kaç aşk uzaklıktadır? O kokunun sahibi, bana kim olduğumu hatırlatmanın duygusal çabada ruh bulmuş hali midir?

Dün yanımdan geçip giden o mükemmel koku, beni önce üniversite sıralarıma, sonra da çocukluğuma kadar götürdü. Sonra da bu soruları sordurmaya, klavyemin başına. Halbuki oralarda ne işim vardı? Şu an yürüdüğüm bambaşka yol, beni o kokudan en fazla ötelere sürükleyebilirdi. Bir yapbozun inanılmaz parçalarını beynimde birleştirmek için çok mu geçti? Korkmaktan bile korkutuyor muydu insanı? Belki de her şey hangi hikayenin kahramanı olacağını seçmekte bitiyordu.

Sevgili Koku, git başımdan

Ya sen kimsin?

Sen hangi hikayenin kahramanı olmayı seçtin? “Planladığım hayat bu muydu?” diye kendimizi sorgulamadığımız, sonsuz mutluluğu burnumuzda dahi hissettiğimiz bir hayat mümkün mü? Tanrım, ölene dek seçimlerimizle yaşamak zorunda olduğumuz hayatla ilgili ne çok sorum var. En kötü yanıysa, cevapları da yaşamın içinde gizli ve bir şekilde içinden doğrusunu seçmek gerekiyor.

Sevgili Koku, git başımdan

Bir başka bakış açısı

Bir de bir kokunun bize neyi anımsattığını asla hatırlayamadığımız anlar var. Dedikodu kazanında bir taşım kaynatıldıktan sonra gelip burnumuza yapışmış hissiyatı verirler hani. Bir türlü size hissettirdiği duygu iyi midir, kötü müdür anlayamazsınız. Aslında hangi duyguya ait olduğunu bilmediğin bu koku, hayatının asıl karşılığıdır; aradığındır. Çünkü hayatın, sana, kimsenin yansıtmadığı bir yüzü mutlaka vardır.

Asıl soru şu: İnsan aradığını bulduğundan nasıl emin olur?

Sevgili Koku, git başımdan

Ne kadar şanslıyız?

Bir ürün aldığımızda, içinden kullanma kılavuzu çıkar; bir de birkaç yıl içindeki hasarları için garanti belgesi vardır. Oysa biz dünyaya gelirken savunmasızızdır. Bir mutfak robotunun dahi kırıklarının onarılacağının garantisi varken, bizim onun kadar şansımız yok mudur yani?

Gerçekten biz ne kadar şanslıyız o zaman? Küçükken büyümek için can atarız ve sonra yıllar geçer. Lise, üniversite, evlilik derken bir gün bir koku sanki bunca zamanı hiç yaşamadığımızı hissettiriverir bize. İşte hepsi bu; pufff, uçtu ve gitti gibi. Yani bu durumda ya insan olarak depresyon vb. birçok şeye eğilimliyiz ya da gerçekten en şanslımız mutfak robotu…

Sizin aklınızdan ne geçiyor? Bir gün bir yerde duyduğunuz o koku, sizi nerelere götürdü ve daha önemlisi siz şimdi neredesiniz?

Aklınızdan geçen her soruya,

Sevgimle…

Damla Karakuş

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Instagram ’da yeni uygulama

Instagram ’da yeni uygulama

Tesadüf var mıdır

Tesadüf var mıdır