Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Şahika Ercümen, nefes kesen Antarktika macerasını anlattı

Şahika Ercümen, nefes kesen Antarktika macerasını anlattı

Antarktika’da gerçekleştirdiği dalışla kıtada tüpsüz dalış yapan ilk Türk kadını olarak tarihe geçen Şahika Ercümen, başarısını paylaştı…

ANKAmall, Türk bayrağını Antarktika’da dalgalandıran, Türk kadınının gücünü ve başarısını gözler önüne seren Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen‘i ağırladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile Ercümen, Antarktika macerasını, elinde bulundurduğu dünya rekorlarını, başarıya giden yolları ve hedeflerini ziyaretçiler ile paylaştı.

“Buzullarda dalmak hayalimdi”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın daveti üzerine Antarktika macerasının başladığını belirten Ercümen, bunun aslında hayali olduğunu ve teklif aldığında büyük mutluluk yaşadığını ifade etti. Eksi 1 derecedeki soğuk sulara tüpsüz dalış yaparak yaklaşık bir saat boyunca suyun altında kaldığını anlatan Ercümen, “Zorlu bir yolculuk ve zorlu bir dalış oldu ama bembeyaz karın ve buzun üzerinde Türk bayrağını görmek gözümde tablolaştı. Bu, çok gurur veren bir tablo oldu” dedi.

“Hayata nefes aldığımda değil nefes tuttuğumda başladım” diyen Ercümen, çocukluğunda astım hastası olduğunu ve suyla tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini anlattı. Nefes egzersizlerinin önemine değinen dünya rekortmeni, kendisine eşlik eden ziyaretçilerle birlikte nefes egzersizleri de yaptı.

“Ülkeme, doğaya, suya, çevreye karşı sorumluluklarım var”

Söyleşide hedefleri ve projeleri hakkında da bilgi veren Şahika Ercümen, ülkeye, doğaya, suya, çevreye karşı sorumluluk duyduğunu ve başta yeni çıkacak kitabı olmak üzere çocuklara yüzmeyi sevdirecek çalışmalarla birlikte eğitim çalışmalarına da ağırlık vereceğini belirtti.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Dünyanın en uzun yaşayan 10 hayvan türü

Yeni tehlike: Momo