Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Nurcan Tunçbağ’a UNESCO ödülü

Nurcan Tunçbağ’a UNESCO ödülü

Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ, kanser hücrelerinin şifresini çözme çalışmalarıyla UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü’nün sahibi oldu.

Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ, ödülünü Paris‘teki UNESCO Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle aldı. Tıp ve biyoloji alanlarındaki problemlerin bilgisayar ortamında çözülmesine olanak sağladığını belirten Doç. Dr. Tunçbağ, hücre içini bilgisayarda modellemeye çalıştıklarını söyledi.

Kanser hücresinin içiyle ilgileniyoruz

Tunçbağ yaptığı çalışmaları şu şekilde anlattı:

Kanser hücresinin içiyle ilgileniyoruz. Her bir kanser hücresi yani ‘ufak makine’de hangi hatalar oluyor da sürekli bölünmeye devam ediyor, bunu yaptıran sinyal nereden geliyor onu bulmaya çalışıyoruz. Yaptığımız iş, farklı tümörden elde edilmiş moleküler izlerin, hücre içindeki sinyal iletim ağının, kanser hücresinin hangi kısımlarında değişikliklere neden olduğunu hesaplamalı yöntemlerle ortaya çıkarmak. Bir diğer deyişle, elde edilen moleküler izlerden geriye giderek hastalık oluşma mekanizmasını aydınlatmaya çalışıyoruz. Buna tersine mühendislik de diyebiliriz. Elde ettiğimiz sonuçları, farklı hastaların tümörlerinin karşılaştırılmasında, ortaklıkların ve farklılıkların saptamasında kullanıyoruz. Böylece o tümöre özgü, en iyi tedavi stratejisini bulmaya çalışıyoruz.”

Kişiye özgü kanser tedavisi

Tunçbağ, “Gelecekte tedavinin hedefe yönlendirilmiş, kişiye özgü olacağını düşünüyorum. Tedavi yöntemlerinde çokça duyulmaya başlanan immünoterapi ve gen düzenleme yöntemlerini de kanser tedavisinde duymaya devam edeceğiz” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Ocak ayında doğanların başarılı olma ihtimali daha yüksek

Her beş bakandan biri kadın