Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Koronavirüse karşı online alışverişlerde alınabilecek önlemler

Koronavirüse karşı online alışverişlerde alınabilecek önlemler
Koronavirüse karşı online alışverişlerde alınabilecek önlemler

Koronavirüs salgını sürecinde online platformlar üzerinden yapılan alışverişlerin de sayısında artma oldu. Marketten alınan paketli ürünler ve kargo paketlerinin hijyenini sağlamanın yollarını anlatan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, alınması gereken önlemlere dair bilgiler verdi.

Virüsün canlı kalma süresi bulaştığı malzemeye göre değişkenlik gösteriyor

Koronavirüsün canlı kalma süresi, damlacık yoluyla dış ortamda bulaştığı malzemenin türüne, ortamın nem ve ısısına göre değişiklik gösteriyor. Güncel açıklamalara göre plastik yüzeylerde 5 gün, cam yüzeylerde 4 gün, kağıt yüzeylerde 4-5 gün, ahşap yüzeylerde 4 gün, çelik yüzeylerde 48 saat, alüminyum yüzeylerde 2-8 saat, plastik eldivenler üzerinde ise 8 saat canlılığını koruyor. Kişisel hijyen kadar temas ettiğimiz yüzeylerin dezenfeksiyonu da büyük önem taşıyor.

Eve getirdiğiniz paketleri sabunlu bezle silin

Bulaşmanın önüne geçme hedefiyle artık neredeyse her mekanda hijyen için alkol bazlı el dezenfektanları bulunuyor. Aynı şekilde market, bakkal gibi alanlarda da sosyal mesafe ve insanların belirli sayıda bu alanlara alınması da önem arz ediyor. Bu tip mekanlarda sıra beklerken ya da reyonlardan ürün alırken sosyal mesafe kuralına mutlaka uyulması, aynı raftan aynı anda alışveriş yapılmaması gerekiyor.

Alışveriş için kullanılan torba ve poşetlerin eve girer girmez hiçbir yere temas etmeden mutfak, balkon gibi bir alanda ayrı bir köşeye konulması gerekiyor. Eve getirdiğimiz ya da kargoyla gelen paketlerle temas ettikten sonra mutlaka ellerin sabun ve suyla yıkanması gerekiyor. Risk ancak kirli eller ile buruna, ağza ve göze dokunulduğunda olur ve bulaşma da bu yolladır. Yoksa hangi yüzeyde yapışmış olursa olsun bu yüzeylerden solumayla bulaşma olmaz. Yine de alınan malzemelerin silinebilir pakette olanların sabunlu bez veya dezenfektanla silinmesi de temasla bulaşma riskine karşı iyi bir önlem olacaktır. Ayrıca mümkünse paketleri eldiven kullanarak temizlemek ve işimiz bittikten sonra eldivenleri bir poşet içerisine koyarak ayrı bir şekilde çöpe atmak ve ellerimizi sabunlu suyla tekrar yıkamak gerekiyor.

Sebze ve meyveleri sirkeli suda bekletebilirsiniz

Paketsiz sebze, meyve gibi alışverişler sonrası malzemeleri suyla yıkamak ve sirkeli suda bir süre bekletmek de faydalı olacaktır. Ayrıca bu dönemde evde yemek yapmak ve besinleri taze tüketmek hem hijyen hem de sağlıklı beslenmeyi kontrol edebilmek açısından önemli.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Salgın sürecinde sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler

Salgın sürecinde sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler

Wtechtalks'ta yeni dünya düzeni konuşuldu

Wtechtalks’ta yeni dünya düzeni konuşuldu