Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kenya’lı eğitimci ‘Dünyanın En İyi Öğretmeni’ seçildi

Kenya’lı eğitimci ‘Dünyanın En İyi Öğretmeni’ seçildi

Kenya’da yoksul bir köyde çocuklara öğretmenlik yapan ve kazandığı paranın yüzde 80’ini öğrencilere bağışlayan Peter Tabichi, ‘Dünyanın En İyi Öğretmeni’ seçildi.

Kenya‘nın Nakuru kırsalındaki yoksul bir köyde görev yapan Peter Tabichi isimli öğretmen, ‘2019 Küresel Öğretmen Ödülü’nü kazandı ve 1 milyon dolar değerindeki para ödülünün de sahibi oldu. Varkey Foundation’ın verdiği 2019 Küresel Öğretmen Ödülü için 179 ülkeden tam 10 bin öğretmen aday gösterildi. Vakıf, ödülün amacını öğretmenlik mesleğinin itibarını yükseltmek olarak belirtiyor.

Öğretmenlik yaparak kazandığı paranın yüzde 80’ini parası olmayan öğrencilerine bağışlayan Peter Tabichi, çocukların eğitime aralıksız devam etmesi için de projeler yürütüyor. Tabichi, kız çocuklarının aileleri tarafından erken yaşta evlendirilmemeleri için çalışmalar yürütüyor.

“Tek sorunları para değil”

Tabichi, öğrencilerin okula gidebilmek için her gün 6 kilometreden fazla yürüdüğünü belirterek, “Bu çocukların tek sorunları para da değil. Çoğu ya öksüz ya da yetim. Afrika artık genç bilim insanları, mühendisler, bir gün dünyanın dört bir yanında adını duyuracak girişimciler yaratacak. Kız çocukları da bu hikayenin en önemli kahramanı olacak.” şeklinde konuştu.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Evinizi Wabi-Sabi ile dekore edin

Güneş hasarının korkunç etkileri