Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kendi icadı ölümüne sebep olan 5 mucit

Kendi icadı ölümüne sebep olan 5 mucit
Kendi icadı ölümüne sebep olan 5 mucit

Onlar kendini bilime adamış insanlar. Ancak bugün günlük yaşantımızda kullandığımız her şey, öyle kolay icat edilmedi. Hatta birçok icat, mucidinin hayatına son verdi. İşte hayatı son bulan 5 mucit ve sebep olan icadı…

Thomas Andrews

1 – Thomas Andrews

Andrews’i hepimiz tanıyoruz. “Asla batmaz” denilen “Titanik” gemisini yapan İnşaat Mühendisi. Malum, ürettiği gemi, onun hayatına son verdi. Çünkü batmaz denilen Titanik battı.

Valerian Abakovsky

2 – Valerian Abakovsky

Abakovsky de Andrews gibi bir icatta bulundu. Uçak motoru ve pervanesi ile çalışan bir hızlı tren üretti. Adına da Aerowagon dedi. Test sürüşü için Moskova’dan Tula şehrine doğru yola çıktılar. 21 kişilerdi ve Tula’ya vardıkları için çok mutlulardı.

Ancak dönüşte mutluluklarını hissedemeyecekleri bir sonsuzluğa büründüler. Çünkü yüksek hızla yoluna devam eden tren, kontrolden çıktı ve 6 kişi yaşamını yitirdi. Onlardan biri de Abakovsky idi. Hem icat, hem de mucidi yeryüzünden aynı anda silindi.

Marie Curie

3 – Marie Curie

Curie, kimyasal alanda çalışıyordu. Polonyum ve radyum elementlerini keşfetti.

Ancak henüz keşif aşamasındaydı ve bu yüzden yavaş yavaş zehirlendiğini fark edemedi. Keşfettiği elementler, Curie’nin yaşamına son verdi.

William Bullock

4 – William Bullock

Bullock, çarklı matbaa makinesini icat etti. Bakıldığında aslında tehlikeli bir icat değildi; ama Bullock, kendi sinirine kurban olacaktı.

Makineyi Philadelphia Public Ledger Gazetesi’ne sattı. Ne olduysa kurulum sırasında oldu. Dişlisine tam oturmayan bir kayış, Bullock’u haddinden fazla sinirlendirdi ve Bullock, kayışı tekmelemeye başladı. Böylece kayışı dişlisine oturtacağını sanıyordu; ama onun yerine dişli bacağını tercih etti. Çok geçmeden bacağı kangren oldu. Ampute edilmek için girdiği ameliyatta masada kaldı.

Franz Reichet

5 – Franz Reichelt

Reichelt, bir terziydi ve bir süredir paraşüt icat etmek için çalışıyordu. Hatta sırf bu merakı yüzünden “Uçan Terzi” olarak tanınıyordu.

Sonunda bir paraşüt dikmeyi başardı Reichelt. Üstelik test sürüşünden de emindi, icadı tutacaktı. İcadını Eyfel Kulesi’nden atlayarak test etmeyi tercih etti. Bu uçuş, onu sonsuz bir huzura kavuşturdu…

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Türk kadınlarıyla ilgili ilginç araştırma

Türk kadınlarıyla ilgili ilginç araştırma

Bebek ve köpeğin muhteşem düeti

Bebek ve köpeğin muhteşem düeti