Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kadınlar erkeklerden daha güçlü

Kadınlar erkeklerden daha güçlü
Kadınlar erkeklerden daha güçlü

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre kadınlar kriz zamanında erkeklere oranla hayatta kalmaya daha meyilli oldukları ortaya çıktı. Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, kadınların kriz zamanlarında erkeklere oranla hayatta kalmaya daha meyilli olduklarını ortaya koydu. araştırma, yaşam koşullarının hem erkekler hem de kadınlar için oldukça sert olduğu kıtlık, salgın gibi kriz dönemlerinde, kadınların çok daha uzun yaşadığını gösterdi.

Kriz zamanlarında hayatta kalıyorlar

Güney Danimarka Üniversitesi’nin araştırmasında, bu zorlu dönemlerde kayıtlara geçen kadın ve erkek ölüm oranları karşılaştırıldı. Örneğin, İrlanda’da 1845 ve 1849 yılları arasında yaşanan patates kıtlığı sırasında, iki cinsiyet grubu için de 38 yaş olan beklenen yaşam süresi, kriz tırmandığında erkeklerde 18,17’ye, kadınlarda ise 22,4’e düştü. İsveç’te 1772-1773 yılları arasında ve Ukrayna’da 1933 yılında milyonlarca kişinin ölümüne neden olan kıtlık felaketleri sırasında da, benzer bir durum görüldü. 19’uncu yüzyılda İzlanda’da görülen kızamık salgınlarında da, kadınlar erkeklere göre iki yıl daha uzun yaşadı.

Biyolojik güç kadınlarda

Aynı araştırmada, biyolojik olarak kadınların erkeklere göre daha ‘dayanıklı’ olduğuna dikkat çekiliyor. Kadınlarda görülen östrojen hormonunun antienflamatuvar (bir maddenin iltihap azaltıcı niteliği) özelliğinin olması sayesinde vücuttaki damar yolu sistemini koruduğu biliniyor. Erkeklerin salgıladığı testosteron hormonu ise birçok ölümcül hastalık için risk teşkil ederken, bir yandan da bağışıklık sistemine zarar verebiliyor. Bristol Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü Max Headley de, deri altı yağı oranının daha fazla olduğu kadınların metabolizma hızlarınınsa daha yavaş olduğunu vurguluyor.

Doğum bağışıklığı güçlendiriyor

Kadınların doğum yapabilmek için en az dokuz ay hayatta kalma mücadelesi verirken bağışıklık sisteminin de güçlendirdiğini söylüyor. Erkeğin üremedeki rolünün geçici olması nedeniyle, onlar için aynı şeyi söylemek zor. Kadınlar iki X kromozomu taşırken erkeklerin sadece tek X kromozomuna sahip olması da, biri doğru çalışmadığı takdirde yedek kromozomdan faydalanmalarını engelliyor.

Kadınlar daha kararlı

Psikolog Robin Dunbar’a göre, sorunun yanıtı “erkeklerin daha hassas” olmasında gizli olabilir: “Kadınlar erkeklere göre çok daha kararlı. Erkekler ise, işler zorlaştığında daha çabuk pes ediyor. Kadınlar yaşamlarının son dönemlerinde bile hayata tutunmayı tercih ederken, erkeklerin vazgeçtiği görülüyor.”

Zararlı alışkanlıklar erkekleri öldürüyor

Araştırmanın bulguları, kültürel ve sosyal farklılıklar ile günlük yaşamdaki alışkanlıklarla da açıklanıyor. Daha çok sigara ve alkol tüketmeleri ve daha dikkatsiz araba kullanmaları gibi nedenlerle, erkeklerde kalp rahatsızlıkları, akciğer kanseri, siroz ve kaza sonrası ölümler daha çok görülebiliyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Doğurdukça zayıflayan kadın

Doğurdukça zayıflayan kadın

Sütyen ve pijamalar ne sıklıkla yıkanmalı

Sütyen ve pijamalar ne sıklıkla yıkanmalı