Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Instagram’da Hashtag nedir, nasıl kullanılmalı

Markanızın tanıtımı için önemli olan, size özel bir hashtag mutlaka bulunmalı. Peki, markalar hashtag kullanımını nasıl bir stratejiye bağlamalı? Bu konuyu az sonra irdeleyeceğiz ve yaygın şekilde yapılan hataları da tek tek sıralayacağız. Ancak öncesinde…

Hashtag nedir

2007 yılında hayatımıza giren hashtag (#) aslında Twitter tarafından kullanıma açıldıktan sonra fenomen olan bir kavram. En genel şekliyle bir söz ya da söz grubu olduğunu belirtebiliriz. Kısa zamanda sosyal medyada iletişimin bir parçası haline geldi. Sosyal medya kullanıcılarının, markaların, kurum ve kuruluşların iletişim kurmak ve daha da önemlisi paylaşımlarıyla ilgili bir etkileşim oluşturmak için kullandığı hashtag, söz konusu markalar olduğunda kritik bir hal alıyor. Nedenlerini az sonra anlamış olacaksınız.

Hashtag nasıl oluşturulmalı

Elbette paylaşımınızın spam olarak algılanmasını istemezsiniz. İnsanların nezdinde markanızı itici kılmasını da… O halde bazı kritik noktaları bilmeniz ve hashtagleri bu doğrultuda hazırlamanız lazım.

– Yapılan son araştırmaya göre 2’den fazla hashtag kullanımında paylaşıma dair etkileşim oranı düşüyor.

– Çok uzun hashtagler akılda kalıcı olmuyor ve beraberinde sosyal medya kullanıcıları tarafından sevilmiyor. Kısa, öz, anlamlı ve markanızı anlatan bir hashtag olmalı!

– Mevcut popüler hashtaglerde küçük harf değişiklikleri yapmak, yapabileceğiniz en büyük hata olur. Özgünlük büyük önem taşıyor, unutmayın!

Markalar için Instagram hashtagleri oluşturmak için izleyebileceğiniz klasik bir yol var ve adımları da şu şekilde:

1. Markanızı anlatan kelimeleri bir liste şeklinde belirleyin.

2. Rakiplerinizin kullandığı (özgün olan) hashtagleri tespit edin ve listeleyin.

3. Markanız için tespit ettiğiniz kelimelerden hangilerinin rakiplerinizin kullandığı kelimelerden daha harekete geçirici, daha iddialı ve daha sempatik olduğunu eleme usulü ile belirleyin ve listedeki kelime sayısını 30’a kadar düşürün.

4. Markanızın yatırım yaptığı, iddialı olduğu ya da ön plana çıkarmak istediği alanları listeleyin.

5. Bu alanları, sayısını 30’a düşürdüğünüz hashtaglerin hangilerinin daha iyi anlattığını belirleyin ve diğerlerini eleyin.

6. İşte kullanacağınız yaklaşık 10 adet, markanıza özel hashtag hazır!

Bonus Bilgi: Bu süreçte Instagram’da hangi hashtaglerin popüler olduğunu görmek isterseniz www.tagsforlikes.com linkine tıklayın.

Hashtag nasıl kullanılmalı

Kullanıma dair birkaç uyarıda bulunmamız şart! Sonrasında doğru kullanıma dair bilgileri de sizlere aktaracağız.

– Instagram 30 adet hashtag kullanım hakkı veriyor diye abartmayın. 30 hashtag kullanımı çok abartılı ve itici oluyor; sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümü bu konuda hemfikir. Paylaşımlarınızda hashtag kullanımını 10’un altında tutmaya çalışın.

– Popüler hashtaglerin hepsini ardı ardına sıralamanız paylaşımınızın spam olarak algılanmasını sağlar, aman dikkat!

– Sektörünüz ile ilgisiz hashtagleri kullanmayın. Markanıza faydadan çok zarar verir.

Doğru Hashtag kullanımı nasıl olur

Öncelikle kullanacağınız popüler olan hashtagler ile az popüler olanları birleştirmenizde fayda var. Çünkü az kullanılanlar sizi aramalarda daha uzun süre üstte tutar ve daha fazla sayıda kişiye ulaşırsınız. Popüler ve az kullanılanları birleştirmek en iyi sonucu almanızı sağlar.

Belirlediğiniz liste dışında hashtag kullanmamaya özen gösterin. Listeyi bir havuzda tutarak paylaşımınıza en uygun olanları seçebilirsiniz. Liste dışına, çok elzem durumlar dışında çıkmamaya çalışın.

Paylaşımınıza dair yazacağınız kısa metin içerisine hashtagleri ekleyin. Örneğin tatil sektöründe hizmet veriyorsunuz. Hashtagleriniz arasında #erkenrezervasyon ve #tatilprogramı var. Metni şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

– Bu yıl #erkenrezervasyon dönemi erken başladı. Hala #tatilprogramı yapmadıysan acele et, fırsatı kaçırma!

Detaylar için tıklayınız.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Yaşam Bankasından çocuk ve aile sağlığını korumak için eğitim seferberliği

Canan Karatay’dan şırdan uyarısı