Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Instagram ’a yeni 5 özellik geliyor

Instagram ’a yeni 5 özellik geliyor
Instagram ’a yeni 5 özellik geliyor

Instagram son yıllarda üzerinde çalıştığı beş yeni özelliği test etti. Bu yılın başında, sosyal ağın yeni özelliklerini devreye sokmadan önce onlarla ilgili dosyaları uygulama paketlerine gizlediği fark edildi. Bu özelliklerin tam olarak ne zaman yayınlanacağı belli değil. İşte Instagram’a eklenmesi planlanan en yeni ve en heyecan verici özellikler.

Efektli selfie

Yeni nesil akıllı telefonların bir bölümünde yer alan ve kullanıcılar tarafından beğenilen portre modu, insanların bokeh efektli selfie’ler çekmesine olanak tanıyor. Bu efekt, arka planın bulanıklaştırılmasını veya diğer ışık efektlerinin fotoğrafa uygulanmasını sağlıyor.

Gif hikayeler

Ocak ayında Instagram’ın uygulama paketinde fark edilen GIPHY tabanlı GIF arama özelliği birkaç hafta sonrasında kullanıcılara sunulmuştu. Bundan yola çıkarak, Instagram Hikayeleri için portre modunun yakın zamanda devreye sokulması muhtemel.

Cinemagraph

WABetaInfo tarafından keşfedilen bir diğer gizli özellik ise Cinemagraph. Bu özellik, çekilen fotoğrafların yalnızca bir bölümünün hareketli olmasını sağlıyor. Henüz ne zaman devreye gireceği bilinmeyen Cinemagraphs özelliği, Instagram’da paylaşılan fotoğrafların en ilginç bölümlerinin hareketlendirilmesini ve dolayısıyla daha ilginç kareler çekilmesini mümkün kılacak.

Görüntülü ve sesli arama

Instagram uygulama paketini (APK) inceleyen bağımsız geliştiriciler, sesli ve videolu arama özellikleriyle alakalı ‘call.png’, ‘video_call.png’ ve ‘action_call.png’ isimli görsel dosyalara rastladı. İncelemelerde, bu özelliklerin kullanıcılara karşılıklı takipleştikleri kişilerle doğrudan görüntülü ve sesli görüşmeler yapma şansı tanıyacağı fark edildi.

Sohbet düzenleme

Instagram’ın test ettiği özelliklerden bir diğeriyse sosyal ağdaki özel mesajlaşmalarla alakalı. Kullanıcılar, konuşmaların sağ üst köşesine yerleştirilmesi planlanan ‘yıldız’ ikonunu kullanarak, istedikleri sohbetleri favorilerine ekleyebilecek. Instagram kullanıcıları, direkt mesaj bölümünde ‘Gelen’, ‘Okunmamış’ ve ‘Yıldızlı’ klasörlerine sahip olacak.

Veri indirme

Bildiğiniz gibi halihazırda kullanıcılar Instagram’a yükledikleri fotoğraf ve videoları cihazlarına geri indiremiyorlar. Instagram ekibi, bulutta depolanan kullanıcı verilerinin indirilmesine olanak tanıyacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Kanunu’yla birlikte kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor. Bu kanun, kullanıcılara dijital servislerdeki verileri üzerinde daha fazla hak talep etme şansı tanıyacak. Instagram birçok farklı özelliği test ederken, bunlardan yalnızca bazılarını sosyal ağında devreye sokuyor. Test sürecinde karşılaşılacak ya da keşfedilecek beklenmeyen durumlar sonucunda bu özellikler rafa da kaldırılabilir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün hikayesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün hikayesi

132 yıllık şişe mesajı sahile vurdu

132 yıllık şişe mesajı sahile vurdu