Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

İdeal uyku saatleri ve ipuçları

Her bireyin kendine özgü belirli ihtiyaçları ve tercihleri vardır. Fakat ihtiyacınız olan uyku saati yaşınıza göre belirlenir. Uyku süresi resmi önerilere göre yaş gruplarına ayrılmıştır.

Yaşlı yetişkinler (65+): 7-8 saat

Yetişkinler (18–64 yaş): 7-9 saat

Gençler (14–17 yaş): 8–10 saat

Okul çocukları (6-13 yaş): 9-11 saat

Okul öncesi (3–5 yaş): 10–13 saat

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yıl): 11–14 saat

Bebekler (4-11 ay): 12–15 saat

Yeni doğmuş bebekler (0-3 ay): 14–17 saat

Bununla birlikte bazı insanlar önerilenden daha az ya da daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirler. Bunun da belli nedenleri olabilir. Mesela yaşınız, genetiğiniz, çalışma saatleriniz, beslenme şekliniz gibi faktörler uykunuzu etkileyebilir. Çoğu yetişkin için gecelik 7-9 saatlik bir uyku idealdir.

Daha iyi bir uyku için ipuçları

Düzenli program: Her gece aynı saatte yatmaya özen gösterin. Düzensiz uyku saatleri, uyku kalitesini ve süresini olumsuz etkiler.

Sakin bir ortam: Yatmadan önce kendinize dinlendirici, sakin, karanlık ve ideal sıcaklıkta bir ortam oluşturun. Örneğin, sakinleştirici müzik dinlemek uyku kalitenizi arttıracaktır.

Kafein, alkol ve nikotin kullanımı: Öğleden sonra kafein almamaya özen gösterin. Alkol, kafein ve nikotin kullanımı uyku kalitenizi düşürmeye neden olacaktır.

Elektronik kullanımı: Cep telefonlarının ve elektronik cihazların aşırı kullanımı, düşük uyku kalitesine neden olabilir. Oda ışıklarının aydınlığına maruz kalmak bile uykunuzu olumsuz etkileyebilir.

Daha hareketli olun: Gün boyunca egzersiz yapmak gece daha iyi uyumanıza fayda sağlayacaktır.

NOT: Uykunuzu yeterince alıp almadığınızı belirlemek için gün boyunca kendinizi nasıl hissettiğinize bakın. Yeterince uyuyorsanız, gün boyunca uyanık ve enerjili olmalısınız. Eğer halsiz ya da sık sık yorgun bulursanız, daha fazla uyumanız gerekebilir. Sağlıklı uyumak ve dinlenmek için iyi uyumak önemlidir. Kafeini minimize etmek ve normal saatlerde uyumak gibi alışkanlıklar uykunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Mutsuz olmak istiyorsan

İki yıl bitkisel hayatta kalan sevgilisinin başından hiç ayrılmadı