Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Hissettiğimiz ama adını koyamadığımız 25 duygu

Gün içersinde bir kelimeyle ifade edebileceğimizden daha fazlasını hissediyoruz. Çoğu zaman hissettiklerimize bir isim vermekte zorlanıyoruz. İşte duygularını tarif eden kelime.

Mal de Coucou

Aktif bir sosyal yaşamınızın olduğu ancak güvenebileceğiniz çok az yakın arkadaşınızın olduğu duyguyu açıklamak için bu söz kullanılabilir. Açık büfe bir sosyal yaşamın içerisindesiniz fakat yetersiz beslenmeyi tercih ediyorsunuz.

Hanker Sore

Gerçekten çekici bir şeyi anlamsızca sevmeme durumu olarak açıklanabilir bu duygu. Bir şeyi o kadar çekici bulmak aslında seni çok kızdırıyor.

Altschmerz

Yıllardır sahip olduğun aynı sorunlara karşı oluşan bıkkınlık. Yıllardır içini kemiren sorunlara çözüm bulamayışından kaynaklanan bezginlik.

Ambedo

Kendini ayrıntılara bıraktığın, duygularının tamamen emildiği bir tür melankolik trans duygusu. Bir camdan aşağı doğru kayan yağmur damlaları, rüzgarda savrulan uzun ağaçlar, kahvenizde dönen krema, kısaca ayrıntılarda kendi içsel dünyanıza dalmak.

Liberosis

Bazı şeylere zamanla daha az değer verme arzusu. Zaman geçtikçe bazı şeylerin hayatınızdaki önemini gevşetmek, her birkaç adımda arkanıza bakmaktan vazgeçmek, birisinin sizden kopacağından korkmak gibi durumları daha az yaşamak istiyorsun.

Kairosclerosis

Şu anda mutlu olduğunuzu fark ettiğiniz an. Bilinçli olarak mutluluğu hissetmeye çalışma duygusu.

Rückkehrunruhe

Sürükleyici bir yolculuktan sonra bir an önce eve dönme hissi.

Dead Reckoning

Birisinin ölümünden sonra kendinizi beklediğinizden daha fazla rahatsız hissetme duygusu. Ölen kişinin sanki her zaman hayatınızın bir parçası olacağını varsaymışsınız gibi bir boşluk hissi.

Onism

Dünyanın ne kadar azını keşfedebileceğinizin farkındalığı.

Sonder

Her insanın, kendi istekleri, arkadaşları, rutinleri, endişeleri ve kalıtsal çılgınlıklarıyla dolu bir yaşam sürdüğünü düşünmek, böyle bir hisse kapılmak.

Chrysalism

Yağmur yağarken evde olmanın ve yağmur damlalarını, damlaların sesini dinlemenin verdiği haz.

Occhiolism

Perspektifinizin küçüklüğünün farkındalığı duygusu. Sınırlı bakış açısına sahip olma duygusu.

Nodus Tollens

Bazı anlarda duyguların ve hislerin size bir anlam ifade etmediğinin farkına varmak. Bir kitap okurken anlamadığınız hatta hiç anlam veremediğiniz pasajlara dalmış olabilirsiniz. Başa dönün ve gözden kaçan bölümleri tekrar okuyun.

Vemödalen

Yapılan şeyin çok fazla eşdeğerinin olduğunu görmenin verdiği hayal kırıklığı hissi. Binlerce aynı fotoğraf zaten varsa, şaşırtıcı bir şeyi fotoğraflamak size sadece hayal kırıklığı bırakacaktır. Aslında çok güzel olan ama seri üretilmiş bir mobilya parçası gibi.

Vellichor

Eski ve tarihi kitaplarla dolu bir yere girdiğinizde oluşan efkar, dalgınlık ve derin düşüncelere dalma hali. Eski kitapların sizde bir iz bırakması durumu.

Nighthawk

Sadece gecenin geç saatlerinde seni etkileyecek gibi görünen düşünceler, hisler ve duygular. Gecikmiş bir görev, bir suçluluk hissi, belirsiz bir gelecek gibi uykuya dalmadan önce düşünülen kaygı verici şeyler.

Paro

Ne yaparsanız yapın, her zaman bir şekilde yanlış olduğu duygusu.

Adronitis

Birini yeterince tanımanın uzun zaman alacağını düşünerek hayal kırıklığına uğrama hissi.

Catoptric Rristesse

İnsanların, iyi veya kötü, hakkımızda ne düşündüğü hakkında hiçbir fikrimizin olmamasının verdiği hafif hüzünlü bir duygu.

Opia

Hiç tanımadığımız biriyle göz göze gelip, anlam veremediğimiz bir huzursuzluğa kapılma hissi.

Astrophe

Dünyada sıkışıp kaldığını hissetmek.

Jouska

Kendi kendine diyalog kurma durumu. Belki de hiç gerçekleşmeyecek olaylarla ilgili diyaloglar kurmak, başka insanlarla konuşuyormuş gibi hissetmek.

Anemoia

Hiç yaşamadığınız, bilmediğiniz bir zaman için nostalji duygusuna kapılma. 2019’da 30 yaşında olan bir insan için kendisini 1700’lerde yaşıyormuş gibi hayal etme duygusu.

Zenosyne

Zamanın gün geçtikçe daha hızlı aktığını hissetme duygusu.

Avenoir

Hafızanın geriye doğru akabilmesi arzusu.

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sevgililer Gününüz nasıl geçti

Sürekli yorgun hissetmenizin sebepleri