Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Hemcinsine acımasız kadınlar

Hemcinsine acımasız kadınlar
Hemcinsine acımasız kadınlar

Özbakım.
Özüne iyi bakmak.
Özüne kıymet vermek.
Kendine de en az başkalarına özendiğin kadar özenmek…

eleştiren kadın

Başka kadınları eleştiren kadınlar

Acımasızca başkalarını -özellikle de başka kadınları – eleştiren kadınlara iyice bakın. Göreceksiniz ki çoğunun ortak noktaları var; farkındalıksız yaşıyorlar misal. Ne kadar sevgisiz büyümüş olduklarının farkında değiller öncelikle. Kendilerine verilmeyen o koşulsuz sevgiyi aradıklarından bi’haber mütemadiyen dışarıdan ilgi beklerler; maddi manevi ilgiye boğulmak isterler. Hep başkalarına dair hayaller kurar ve çoğunlukla da hayal kırıklığına uğrarlar.

Başkalarının hayatlarından hiç ayrılmayan gözleri ile sürekli içsel kıyaslama yaparak durduk yere kendilerini mutsuz ederler. Sonra başkalarını -mümkünse başka kadınları- iğneleyerek, eleştirerek hiç olmadı öyle veya böyle canlarını sıkarak içlerinde biriken tüm öfkelerinden böylece kurtulduklarını zannederler.

hayat

Ama hayat bize güzel

Halbuki bir an durup deneseler, elindekiyle mutlu olmak bugünü yaşamaktan ibaret. Ve kendine kendi ellerinle bakmaktan…
Bir misafire hazırlıyormuşcasına kendine bir öğün hazırlamak, kahveni en güzel bardaktan içmek, on dakikalığına da olsa dünyayı durdurup sadece kendin için nefes alabilmek ne kadar mühim, ne kadar hayati bir ihtiyaç.
Kabul, onlarca dış ses arka fonda yetersizliğini, kıymetsizliğini çağrıştırarak konuşmaya devam ederken ‘Ben önemliyim!’ diyebilmek, ‘Önce ben!’ demenin her zaman bencillik değil aksine yaşamsal bir ihtiyaç olduğunu fark etmek kapitalizmin dayattığı hayat standartlarımızda çok zor.

Çünkü ‘Evde mi oturuyorsun?’ ‘Koca parası mı yiyorsun?’…
Ama laf sahibine aittir gerçeği…

Hasılı durmadan fark etmek çok zor, düşünmeden günler, haftalar harcamadan yaraları iyileştirmek çok zor. Hayatta ne olursa olsun bilge ablamın demesiyle ‘merkezinde kalmak’ öyle kolayca oluvermiyor. Sonuçta her şey çaba ve ne kadar ekmek o kadar köfte hikayesi.
Dönen çarklardan çıkmak da mümkün, azla yaşamak ve küçük şeylerle mutlu olmak da. Yeter ki kararlarının sorumluluğunu alabilecek kadar cesur ol, korkakça başkalarını suçlamaktan vazgeç.

Hayat bana güzel, evet!
Çünkü hayatım nerede nasıl olursa olsun güzelleştiriyorum, çabalıyorum, bir öğleden sonra içime içime bağırıyorum: “Çok kıymetlisin Sabiş!”

Yazar

Sabiha Gürkaynak

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Ağlayan küçük kızı teselli eden kedi

Ağlayan küçük kızı teselli eden kedi

Doğurdukça zayıflayan kadın

Doğurdukça zayıflayan kadın