Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Hedeflerinizi engelleyen savunma başarısızlığı

Bir şeyi o kadar çok yapmak istiyorsunuz ki; düzenli spor yapmak, günlük rutininizi değiştirmek, belki de bir dergi de yazmak istiyorsunuz. Hedeflerinize tam da yaklaşmışken sizi ileriye taşıyacak o birkaç adımı atamamaktan bir türlü kurtulamıyorsunuz.

Başarılı psikolog ve yaşam koçu Amanda Crowell bununla ilgili kendi hayatından bir örnekle bu duruma açıklık getiriyor. Yaş aldıkça spor yapmak istemediğini ve bundan sürekli vazgeçtiğini anlatan Crowell, 34 yıl boyunca bu döngüden kurtulamadığını belirtiyor. Yaptığı araştırmalar sonucunda ‘Savunma başarısızlığı’ olarak adlandırdığı bu döngünün aslında, bir şeyi elde etmek istediğimizde ya da sürekli olarak düşündüğümüzde olanları kapsüllemek için kullandığımız bir kavram olduğunu ve bunu yaparken beynimizin bizi 3 güçlü blokla savunduğundan bahsediyor. İşte yapmak istediğimiz şeyi yapmamızı engelleyen o 3 zihinsel blok:

Bunu yapabileceğimi sanmıyorum

Kalbinizin bir yerinde bunu yapamayacağınızı sanıyorsunuz. Bazı insanların bu şeyi yapma yeteneğine veya genetiğine sahip olduğunu düşünüyorsunuz ve yapmıyorsunuz. Başarının özünde yetenek ve genetik olduğuna inanıyorsanız, büyük bir çaylak hatasına düşüyorsunuz. Her başarısızlığı ‘büyüme zihniyeti’ denilen şeyi geliştirerek ve ilerlemenin bir sonraki adımı olarak görmelisiniz. Zihin yapınızı değiştirerek bu konuyu aşabileceğinizi anlatan Crowell, bunun bir başlangıç olduğunu söylüyor.

“Bu hatalar hiç denememeniz gerektiğinin kanıtı değiller. Onlar öğrenme fırsatlarıdır, çünkü başarının merkezinde yetenek olmadığını biliyorsun; bu, başarıları üreten zaman içindeki gösterdiğin en büyük çabadır. Bir dahaki sefere kendinizi azalıyor gibi hissettiğinizde, kendinize şunu söyleyin: Bu beni hedefime daha çok yaklaştırıyor. ”

Benim gibi insanlar bu konuda iyi değil

Yıllarca süren eylemlerin kim olduğumuza, nereden geldiğimize ve kim olmak istediğimize yoğun bir şekilde yansımasıyla kendi kimliklerimizi belirleriz. Birçoğumuz için bu zor bir süreç. Ve kimliklerimiz bize anlam katarken dünyada bir yer kazandırıyor. Dolayısıyla yeni şeyler denediğimizde hangi yoldan gideceğimize karar verip kendi yolumuzu bulabiliriz. Crowell ‘Savunma başarısızlığı’ araştırmasından sonra, bunun yaygın bir his olduğunu gördü. Çoğumuzun kendi hislerimizi tehdit eden bir şeyi yapmaktan kaçındığımızı söyleyen Crowell, “Kendimi tanıtmak ve hizmetlerimi satmak beni çok kamçılıyordu ve bunun beni gerçekten saldırgan bir hale getirdiğini hissettim.” diye de ekliyor. İşinizi geliştirmek ve ondan bir şeyler öğrenmek için kalp ve duygu merkezli bir yardımcı bulmak zorundasınız. Hedefinizi veya faaliyetlerinizi kimliğinize ne kadar yaklaştırırsanız, ilerlemeniz o kadar kolay olacaktır.

Gerçekten yapmak istemiyorum

Bazı şeyleri çok isteriz. Bunlar içsel nedenler olarak adlandırdığımız isteklerimizdir. Bunu ilgi alanlarınızdan, merakınızdan veya uzun vadeli umutlarınız ve hayallerinizden kaynaklanan sebepler olarak değerlendirebilirsiniz. Kendinizi, yapmak istediklerinizin arkasındaki motivasyon ve kişisel enerji kaynağın olarak düşünün. İhtiyacınız olduğu anda yararlanmanız için orada.

Yalnızca faaliyetiniz veya hedefiniz için dış dünyaya bağlı sebeplerle karşılaşıyorsanız bunun peşinden gitmeye değer olmadığına karar verebilirsiniz. Ancak, kalbinizin sizinle beraber olduğunu hissederseniz yapmak istediğiniz şey ile uzun vadeli umutlarınız ve hayalleriniz arasındaki parlak çizgiyi çizmelisiniz. Kendinize bir motivasyon mektubu yazın ve bunu cüzdanınızda taşıyın. Crowell, “Dışarı çıkmak veya pes etmek istediğiniz an geldiğinde, o kağıdı okumalısınız” diyor. Oku ve seni şarj etmesine izin ver.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?



Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Fazıl Say'dan genç sanatçılara tavsiyeler

Fazıl Say’dan genç sanatçılara tavsiyeler

Eski Beyoğlu ruhu, Kadıköy'de 90'lar ile canlanıyor

Eski Beyoğlu ruhu, Kadıköy’de 90’lar ile canlanıyor