Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Göçmen kampından çıkan model: Nyakim Gatwech

Göçmen kampından çıkan model: Nyakim Gatwech

‘Karanlığın Kraliçesi’ lakabıyla simsiyah teni ve göçmen kampından çıkmasıyla moda sektöründe fark yaratan Sudanlı model, yeni bir anlayışın temsilcisi…

Nyakim Gatwech, simsiyah teni ve kusursuz fiziği ile mülteci kampından dünyanın en prestijli podyumlarına uzanmayı başaran Sudan’lı model, namı diğer “Karanlıklar Kraliçesi”.

Nyakim’in annesi, daha o doğmadan, Sudan’da devam eden savaş nedeniyle ülkeden kaçmış. Bir çocuğunu bu savaşta kaybeden annenin diğer bir çocuğu da yaralı olarak kurtarmayı başarmış. Bu coğrafyadan kurtulmak isteyen aile ABD’ye gitmeye karar vermiş. Amerika‘da ten rengi nedeniyle birçok sorunla karşı karşıya kalan Nyakim, “özgürlükler ülkesi”nde sorunlarla boğuşmaya devam etmiş.

Okul hayatı boyunca ten renginden dolayı alay konusu olan Nyakim, duygusal bir çöküntü yaşamış. Bu duygusal çöküntü onu ten rengini açmak için ameliyat olmaya itmiş. Ailesinin bir operasyon geçirmesine izin vermemesi sonucu bu ameliyatlardan vazgeçmek zorunda kalmış. İlerleyen zamanlarda ten rengiyle barışık olan model, bu durumu bir fırsata çevirmeye karar vermiş. Bir Instagram hesabıyla başladığı bu serüven Nyakim Gatwech’i bir moda ikonu haline getirmeye kadar gitmiş. Minneapolis’te yaşayan Nyakim, hem modellik yapıyor hem de siyahi haklarını temsil ediyor.

Nyakim dünyadaki birçok kadına ilham kaynağı oluyor. Çünkü ona göre her kadın kendi tarzında harika görünüyor. Bir Instagram gönderisine düştüğü şu not bunu açıklar nitelikte: “Siyah gözüpektir, siyah güzeldir, siyah altındır… Amerikan standartlarının Afrika ruhunuza zarar vermesine izin vermeyin.”

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Güneş hasarının korkunç etkileri

5 milyon dolarlık kitap hırsızlığı yapan adam