Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Fazıl Say’dan genç sanatçılara tavsiyeler

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla genç sanatçılara tavsiyeler verdi.

“Sanatçılar, ustaların yanında büyümeli”

İşte Fazıl Say’ın yaptığı paylaşımdan başlıklar;

“Genç sanatçılara ilk tavsiyem, yeteneksiz birisiyle iş yapmasınlar, bu akortsuz bir enstrumanda müzik yapmaya çalışmak gibi berbat bir durumdur. İyi bir iş çıkması imkansızdır.

Kabiliyetli bir genç sanatçının, doğal yetenekleri, duyuları ve içselliği olmayan birinden öğrenebilecekleri son derece kısıtlıdır. Yararından çok zararı olabilir.

Genç sanatçılar, ustaların yanında büyümeli.

Sanatı vareden unsurlar, “Sevmek, düşünmek, anlamak” , ustaların erdemidir, yeteneksizlerin ulaşamadıkları noktalardır. “Ulaşamadığı” şeylerle çetin bir kavgaya başlar onlar da… Yetenekli insan, ruhunun bedenini yenmesi için çabalar durur. Üretmek için, topluma dokunmak, insanlara dokunmak için kendini kimi zaman delicesine hırpalayarak, yorarak, arayarak ve bularak, kimi zaman mükemmelcilik peşinde ve kümi zaman da mükemmelin de ötesi olan insani estetiğin, hislerin anlaşılır kılınırlığı peşinde, gece ve gündüz, ince bir yolda, yalnız, bir ömür çalışır. Hayaller kurar.

Nitelikli insanın hayalleri olur

Batıda yıllardır gözlemlediğim, büyük yetenekler, eninde sonunda iyi imkanlara kavuşur, hayata ve kültüre yön verenler olmaya başlarlar. Nitelikli insanın vizyonu da olur, geleceğe dair hayalleri olur. “İyi” bildiğini, iyiden yana olanı besler.

Türkiye’de ise malesef durum on yıllardır farklı; niteliksiz, beceriksiz kişiler, sistemin tepesinde oldu çoğunlukla, Kültüre yön veren konumunda, idarecilik, müdürlük, yönetmenlik, genel müdürlük gibi önemli görevlerin başına malesef bu kabiliyetsiz ve vizyonsuz kişiler geçti hep. Pek çok “kendi” sorunlarını, bu koltuklarda çözmeye çalılarak, suistimallerle ve tuhaflıklarla dolu onca yıl..

Sonuç?

Sonucun olumlu olması mümkün değil.

Acımasızca bitirmeye çalışırlar

Gözlemliyorum bazen;

Bu kişiler, aralarında birbirlerine de ciddi düşmanlıklar güder gizliden gizliye… Sinsice bekler, zamanını kollarlar, ilk fırsatta aralarından birisinin başını ezmeye, “tepelemeye” meyillidirler, hele ki gün ola yetenekli birisi olsun, onların yapamadıklarını yapabilen, topluma güzellikler sunabilen biri çıksın; bu sefer hep birlikte onu karşılarına alırlar, onu ezmek için kuvvetli olmaya birlikte saf tutmaya muhtaçtır bu ezikler, ve gün gelir onu da saf dışı etmeye, acımasızca bitirmeye çalışırlar.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Neden 90 ’lar ruhumuz hiç yaşlanmıyor

Neden 90 ’lar ruhumuz hiç yaşlanmıyor

Hedeflerinizi engelleyen savunma başarısızlığı

Hedeflerinizi engelleyen savunma başarısızlığı