Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Evcil hayvanların iyileştirici gücü

Eğer bir evcil hayvanınız varsa, size kattığı eğlence ve şefkati zaten biliyorsunuzdur. Peki, evcil hayvanların oldukça güçlü zihinsel ve fiziksel sağlık yararları olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle köpekler ve kediler stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltabilir, yalnızlığı azaltabilir, egzersiz ve eğlenceyi teşvik edebilir ve hatta kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Bir evcil hayvana bakmak, çocukların daha güvenli ve aktif olarak büyümelerine yardımcı olabilir. Evcil hayvanlar ayrıca daha yaşlı yetişkinler için değerli bir arkadaştır. Belki de en önemlisi, bir evcil hayvan hayatınıza gerçek neşe ve koşulsuz sevgi katabilir.

Depresyon, endişe ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir

Birçoğumuz, tüylü bir arkadaşa bağlanma zevkine eşlik edebilecek fiziksel ve zihinsel sağlık yararlarının farkında değiliz. Sadece son zamanlarda çalışmalar insan-hayvan bağının yararlarını bilimsel olarak araştırmaya başladı. Evcil hayvanlar, özellikle köpekler ve kediler, davranışlarımıza ve duygularımıza tam olarak uymaya başladılar. Örneğin, köpekler kullandığımız kelimelerin birçoğunu anlayabilirler ve ses tonumuzu, beden dilimizi ve jestlerimizi yorumlama konusunda daha da iyidirler. Ve iyi bir arkadaş gibi, sadık bir köpek, duygusal durumunuzu ölçmek, ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi anlamaya çalışmak için gözlerinizin içine bakar.

Araştırmalar gösteriyor ki

– Evcil hayvan sahiplerinin depresyon şikayetleri evcil hayvanı olmayanlardan daha azdır.

– Evcil hayvanı olan insanlar stresli durumlarda evcil hayvanı olmayanlara kıyasla daha düşük tansiyona sahiptir.

– Bir köpek ya da kedi ile oynamak, sakinleştiren ve rahatlatann serotonin ve dopamin seviyelerini yükseltir.

– Evcil hayvan sahipleri, daha düşük trigliserit ve kolesterol seviyelerine (kalp hastalığı göstergelerine) sahiptir.

– 65 yaş üstü evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanı olmayanlara oranla yüzde 30 daha az doktor ziyareti yapmaktadır.

– Bir evcil hayvanın mutlaka köpek ya da kedi olması gerekmez. Akvaryumdaki balıkları izlemek bile kas gerginliğini azaltmaya ve nabzı düşürmeye yardımcı olabilir.

Bu terapötik etkilerin nedenlerinden biri, evcil hayvanların temel insan ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Sevgi dolu bir hayvana dokunmak veya sarılmak stresli veya endişeli olduğunuzda sizi hızlı bir şekilde sakinleştirir ve yatıştırır. Bir evcil hayvanın arkadaşlığı yalnızlığı azaltabilir. Ruh halinizi büyük ölçüde iyileştirir ve depresyonu önleyebilir.

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri

Sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini benimsemek, depresyon, anksiyete, stres ve bipolar bozukluk semptomlarını hafifletmede önemli bir rol oynar. Bir hayvana bakmak, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir:

Artan egzersiz: Bir köpeği yürüyüşe çıkarmak, yürüyüşe çıkmak veya koşmak, günlük egzersiz programınıza uymanız için eğlenceli ve faydalı yollardır. Araştırmalar, köpek sahiplerinin günlük egzersiz gereksinimlerini karşılama ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu ve her gün egzersiz yapmanın hayvan için de harika olduğunu göstermiştir. Aranızdaki bağlantıyı derinleştirecek, köpeklerdeki çoğu davranış problemini ortadan kaldıracak ve evcil hayvanınızı formda ve sağlıklı tutacaktır.

Arkadaşlık sağlanması: Arkadaşlık, hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir ve hatta yaşamınıza yıllar ekleyebilir, yalnızlık ise depresyon belirtilerini tetikleyebilir. Canlı bir hayvana özen göstermek, ihtiyaç duyduğunuz ve aranan olduğunuzu hissetmenize yardımcı olabilir ve özellikle yalnız yaşıyorsanız, odağınızı sorunlarınızdan uzaklaştırabilir. Çoğu köpek ve kedi sahibi evcil hayvanlarıyla konuşur, hatta bazıları dertlerini çözmek için onları kullanır.

Yeni insanlarla tanışmak: Hayvanlar, yeni arkadaşlar edinmenize ve yeni arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olmak için sahipleri için mükemmel bir aracı olabilir. Köpek sahipleri sık sık birbirleriyle yürüyüşlerde konuşurlar. Köpek sahipleri ayrıca evcil hayvan dükkanlarında, kulüplerde ve eğitim sınıflarında yeni insanlarla tanışır.

Kaygıyı azaltmak: Bir hayvan ile dost olmak, rahatlık sunabilir, kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve endişeli kişiler için güven inşa edebilir. Çünkü evcil hayvanlar şu anda yaşıyorlar, dün olanlar hakkında ya da yarın olanlar hakkında endişelenmiyorlar. Daha dikkatli olmanıza ve anı yaşamanıza yardımcı olabilirler.

Düzenli yaşam: Birçok evcil hayvan, özellikle köpekler, düzenli bir beslenme ve egzersiz programı gerektirir. Tutarlı bir düzene sahip olmak, bir hayvanı dengeli ve sakin tutar. Bu düzen sizin için de işe yarayabilir. Ruh haliniz ne olursa olsun, depresyonda, endişeli veya stresli, evcil hayvanınızı beslemek, dışarı çıkarmak ve onlarla ilgilenmek için yataktan çıkmak zorunda kalacaksınız.

Hayvanlardan bahseden kitaplar için tıklayın. 🙂

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Mizah ve espri yeteneğinizi hep canlı tutun

Online alışveriş erkek hobisi oldu