Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Erkekler, baba olduktan sonra kilo almaya başlıyor

Yeni anneler, hamilelikten kalan ortalama 15 kg’ı doğumdan hemen sonra vermek isterler. Ancak araştırmalar, yeni babaların bir miktar kilo aldıklarını ve bel çevrelerinin de büyüdüğünü gösteriyor. İşte Amerika’da yapılan 20 yıllık çalışmanın özeti.

Çoğu kilo alıyor

Yeni bir baba olmanın, yeni bir sevgi duygusu yaşamaktan daha sorumlu olmaya ve daha az saat uyumaya kadar erkeklerin yaşamları üzerinde önemli bir etkisi vardır. ABD’deki University of Northwestern akademisyenlerinden Dr. Craig F. Garfield tarafından yapılan ve American Journal of Men’s Health (Amerikan Erkek Sağlığı Dergisi)’da yayınlanan bu çalışma, erkeklerin çoğunun ilk kez baba olduktan sonra kilo aldığını ortaya koydu.

Araştırmaya ergenlik yaşlarında, 20’li yaşlarında ve 30’lu yaşlarında toplam 10.254 erkek katıldı. Araştırma, 1994’te başladı ve 20 yıl boyunca uzmanlar katılımcıların ağırlığını, medeni durumunu ve sahip oldukları bebek sayısını izledi.

Çocuk sahibi olmak erkeğin tarzını etkiliyor

20 yıl sonra, araştırmacılar tüm bilgileri analiz etti ve erkeklerin vücut kitle indeksinin doğrudan babalık ve çocuk sahibi olmama ile bağlantılı olduğunu keşfetti.

Dr.Garfield, metabolizmalarının yaşla birlikte yavaşlaması nedeniyle erkeklerin doğal olarak kilo aldıklarını açıklıyor, ancak çalışmaya göre, kilosu artan erkeklerin çoğunun yeni baba olduğu belirtiliyor. Daha spesifik olarak, ilk kez baba olan erkekler, çocuklarının doğumundan hemen sonra 4,5 kilodan fazla alabiliyor. İlginç ola ise, çocuksuz erkeklerin 20 yıllık çalışma boyunca ya kilolarını korudukları ya da kilo verdikleri.

Fazla kiloların arkasındaki sebep

Çalışma, yeni babaların neden kilo aldıklarının ayrıntılarını incelemedi, ancak Dr.Garfield yaşam tarzlarında ve günlük yaşamlarındaki bir değişikliğin, kilo almalarına neden olabileceğine inanıyor. Bir erkeğin ilk kez bebeği olduğunda, ailesi önceliği haline gelir. Yeni sorumluluklar onu alışkın olduğu önceki kişisel bakımdan uzaklaştırabilir. Yaşam tarzının ve alışkanlıklarının değişmesi, spor yapmasını ve sağlıklı beslenmesini engelleyebilir. Araştırmaya göre, çocuklarıyla birlikte yaşamayan babalar bile, çocuklarıyla yaşayanlar kadar hızlı olmasa da, fazla kilo aldı.

Araştırmalar, bir erkeğin baba olduğunda iyi alışkanlıkların bırakılması veya zararlı olanların başlatılması risklerine ışık tutuyor. Yeni babaların, bunun farkına varması iyi bir fikir olabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sömestr tatilinin adresi: Gaming İstanbul

Kapitalizm bizi bağımlılara dönüştürüyor