Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dünyanın en uzun yaşayan 10 hayvan türü

Gezegenimizde 8 milyondan fazla hayvan türü bulunur ve her türün kendi ömrü, yaşadığı belirli bir ortalama süre vardır. Bu süre her türe göre değişir. Doğal koşullarda yaşayan hayvanlar, hastalıklar, kötü hava koşulları, habitatın yok edilmesi veya gıda ve barınak rekabeti yüzünden çok yüksek ölüm oranlarına sahip oldukları için olası maksimum yaşlarına çok fazla yaklaşamazlar. Bu yazıda, en uzun ömürlü 10 hayvanı sizler için derledik.

10. Macaw papağanları

Macaw’lar uzun kuyruklu ve renkli papağanlardır. Toplam 19 tür Macaw papağanı bulunur. Birkaç nesli tükenmiş türü olduğu söylenmektedir. Macaw papağanlarının çoğu vahşidir. En büyük Macaw türleri, kuyruk büyüklüğü de dahil olmak üzere yaklaşık 50 cm ve en fazla 110 cm arasında değişir. Yaşam sürelerine gelecek olursak; 60 ila 80 yıl yaşayabilirlerken, ortalama yaşları 30 ila 35 arasındadır. İyi beslenmeye sahip büyük Macaw papağanları 50 yaşın üzerindeki yaşlara kadar yaşayabilirler.

9. Afrika filleri

Afirka filleri, Loxodonta türü fillerdir. Çit fil, olarak adlandırılan bir türk Afrika fili yaşayan en büyük canlıdır. Hayatta kalan bu en büyük kara hayvanlarının ortalama ömürleri 70 yıl olup, yakın zamanda yapılan bir Zimbabwe araştırması, dişi Afrika fillerinin ölümüne kadar potansiyel olarak verimli kalabileceklerini keşfetti.

8. Galapagos dev kaplumbağası

Adının hakkını veren Galapagos Dev Kaplumbağası, gezegendeki en büyük kaplumbağadır. Aynı zamanda, en tembellerden biri, günde yaklaşık 16 saat boyunca uyuyor. Yüzlerce yıldan uzun süre hayatta kalabilen bu en büyük kaplumbağa türü, şu ana kadar en fazla 152 yaşında kaydedildi. En bilinen Galapagos Kaplumbağası, 100 yaşının üstünde olan Bereft George’dur.

7. Yılanbalığı

Yılan balığı, 20 aileden, 111 cins ve yaklaşık 800 türden oluşan bir balık türüdür. Çoğu yılan balığı avcıdır. Yılanbalıkları ortalama 150 yıllık bir ömre sahiptir. Yılan balıklarının tüm yaşamlarında 4 milyondan fazla yumurta bıraktığını biliyor musunuz?

6. Tuatara

Tuatara, Yeni Zelanda’da yaşayan sürüngenlerdir. Tuataralar, yaşamlarının ilk 35 yılında büyümeye devam ederler. Sürüngenler arasında en yavaş gelişme oranlarına sahiptirler. Normal yaşam süreleri 150 yıl civarındadır, ancak 200 yıldan daha fazla yaşayabilirler.

5. Koi balığı

Koi balıkları Japon familyasından gelen bir tür sazan balığıdır. Uzak doğu ülkelerinde kutsal sayılmaktadır. Buzun altında dahi yaşayabilen bir türdür. Koi balığının 200 yıldan fazla ömrü vardır. Bu Japon balığı türleri, açık koi havuzları veya akvaryumlarda dekoratif amaçlı beslenen evcil bir sazan türüdür.

4. Bowhead balinaları

Bu balina türünün büyüklüğü 14 ila 16 m arasındadır. Bu kalın gövdeli türler 75 ila 100 ton ağırlığında olabilirler. Grönland balinası olarak da bilinirler. Bowhead balinaları, 200 yıl ortalama yaşam süresine sahiptir.

3. Grönland köpekbalığı

Boyları 5 metreyi bulabilen Grönland köpekbalıkları Kuzey Atlantik Okyanusu ve Arktik Okyanusu’nda yaşar. Grönland köpekbalıkları en uzun ömürlü omurgalı unvanının sahibidir. Grönland açıklarında yüzen dişi bir köpekbalığının 400 yaşında olduğu saptandı. Bu türün ortalama yaşam süresi 274’tür.

2. Quahog midyeleri

Quahog midyeleri, 50 mm kabuk yüksekliğini aşan boyutlarda gelişebilirler. Bir quahog midyesi olan Ming, 507 yaşında İzlanda sularında yaşadığı yerden çıkarılmaya çalışılırken ölmüştü. Quahog midyelerinin ortalama yaşam süreleri 225 yıl civarında.

1. Ölümsüz denizanası

Ölümsüz denizanası olarak bilinen, Turritopsis dohrnii, sadece 5 milimetre çapında ufacık bir denizanası. ABD’de yapılan basit bir deney sırasında ortaya çıkmış. Su dolu bir akvaryuma koyulan ilginç denizanası, bir süre orada unutulmuş. Bu süre içerisinde su kurumuş ve denizanası hareketsiz olarak kalmış. Bilim adamları öldü sanılan denizanasını bir kez daha incelediklerinde, ölmediğini, sadece yumurta haline dönüşerek kendini korumaya aldığını fark etmişler. Ölümsüz denizanası, muhtemelen sonsuza dek yaşayabileceği için en uzun yaşayan hayvandır. Tabii bu durum “biyolojik olarak ölümsüz” olarak açıklanabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Canan Karatay’dan şırdan uyarısı

Şahika Ercümen, nefes kesen Antarktika macerasını anlattı