Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çok dinlenen podcasterlar Podcast Summit 2019’da buluştu

6-7 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Salonu’nda gerçekleştirilen zirveye katılan 40’dan fazla podcaster, hem dinleyenleriyle buluştu hem de kendi podcast deneyimlerini paylaştı.

Medyapod’un podcasterlarının modere ettiği oturumlarda, podcast üretiminin kolaylıklarından, teknik malzeme kullanımına, gelir modellerinden, dinleyici profillerine kadar pek çok konu masaya yatırıldı.

“Yayıncılığın bu denli rahatlayabileceğini düşünmezdim”

Yoğun katılımla gerçekleşen Podcast Summit 2019’un onur konuğu olan gazeteci Ünsal Ünlü geçmişle kıyaslandığında yayıncılığın bu denli rahatlayabileceğini düşünmediğini ifade etti. İşin riskli taraflarından da bahseden Ünlü, “Vatandaş gazeteciliği denilen hikaye gerçeğin dolaşımı anlamında çok önemli. Bir yandan da çok riskli. Çünkü gerçeğin kontrol edilmesi pas geçilmeye başlanıyor. İnternette yayılmaya başladıktan sonra o fikri geri almak çok zor, belki de imkansız. Çünkü bir bakış olarak kalıyor insanların üstünde. Dikkatli kontrollü yapıldığı sürece bu iş herkesin çok işine çok yarayacak. Ben de o anlamıyla yapmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Yayınlarını hem Periscope hem de podcast mecralarından hedef kitlesiyle buluşturan Ünsal Ünlü canlı yayın alışkanlığını da şu sözlerle anlattı;

“Benim yapmayı sevdiğim gibi dinleyicim de beni canlı takip etmeyi seviyor. Bunu bir ses dosyası olarak bir podcast mantığıyla izleyenlerin sayısı biraz daha düşük. Ama bu biraz alışkanlıklarla da alakalı. Benim hitap ettiğim kitle daha çok canlı izlemeyi seviyor. Bunu bir haber programı olarak, tıpkı televizyonda her akşam izlediği gibi izlemeyi seviyor. Onun için arada bir fark var ama bence çok anlamlı bir fark değil bu.”

“Gazetecilerin artık teknolojiden uzak kalma şansları yok”

Bugün gelinen noktada teknoloji kullanmanın gazeteciler açısından önemine vurgu yapan Ünlü, gittiği üniversite organizasyonlarında da gazetecilik bölümü öğrencilerine teknolojiyi öğrenmeleri için tavsiye bulunduğunu ifade etti. Gazetecilerin teknolojiden uzak kalma şanslarının olmadığını dile getiren Ünlü, sözlerine şöyle devam etti;

“Benim gazeteciliğe başladığım dönemden bundan 30 sene önce, sadece gazetecilik yapmak için, ışık bilmek, belki bir parça montaj bilmek ki o da çok önemli değildi ama, sesten anlamak, çerçeveyi düzgün oturtmak yeterliydi. Ama artık bunlar yetmiyor. Haberin anında ulaşımı için çok daha fazla şeylere ihtiyaç var. Teknoloji bunu sağlıyorken, çok basitken, ulaşımı çok ucuzken, mutlaka öğrenmesi lazım.”

Podcast Summit 2019 için kim ne dedi

Ünsal Ünlü: Çok sık yapılan şeyler değil. Yapan herkesin eline sağlık. Türkiye’de çok sık olmadığı için belki de bu kadar değerli. Belki de insanlar ilk kez oturup podcastin ne olduğunu, amacının ne olduğunu tartıştılar. Benim katıldığım oturum çok zevkliydi. İnsanlar gerçekten sordukları sorularla işi çok aştılar. Burada Medyapod’a çok teşekkür ediyorum. Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı iş gerçekten çok büyük bir şey. Medyanın farklı bir alanını oturup hep beraber tartıştık. İzleyici sorularından ben de çok öğrendim. Elinize sağlık.

Nilay Örnek: Zirve çok güzel. Burada büyük bir gelecek olduğunu düşünüyorum. Gazetecilerin de büyük ilgisi olduğunu gördüm. Bir çok arkadaşım bana podcastle ilgili bilgi almak amacıyla sorular yöneltiyor. Medyada haksızlığa uğramış çok insan var, hak ettiğini bulamayan, yazısını yayınlatamayan ya da geçinemeyen insan var. Bu nedenle podcast çok önemli bir yeni alan bence. İyi ki bu buluşma oldu, hepimiz çok şey öğreneceğiz diye düşünüyorum.

Kaan Kural: Bu zirvenin podcast kültürünün ülkemizde ne kadar büyüdüğünü, ne noktaya geldiğini göstermesi açısından, onların bir arada tutulması ve bu kültürün yavaş yavaş yayılan köklerinin yapısal olarak nereye geldiğini göstermesi açısından çok önemli basamaklardan biri olduğunu düşünüyorum.

Orkun Çolakoğlu: Çok güzel buldum. Moderasyon ekibimiz de gayet başarılıydı bizi doğru sorularla yönlendirdiler. Bu bakımdan çok başarılı buldum.

Tevfik Uyar: Bu tarz zirveler podcast kavramını duyuruyor. Daha yaygınlaşmadı. Biz 2011’de podcaste cep yayın diye bir karşılık önermiştik. Ama o da yerleşmedi, podcast olarak kaldı. Bu tür zirveler farklı podcast programlarının bir araya gelip deneyimlerinden faydalanması açısında önemli. Destekliyoruz. Her sene olsun, her sene geliriz.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Taşınabilir rustik evler