Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

7 Günde hayatınızı iyileştirmenin 7 yolu

Hayatınızı iyileştirmenin tek yolu, hayatınızı daha iyi hale getirecek seçimler yapmaktır. Hayatınızı iyileştirmeye gerçekten başlamak istiyorsanız, zaman içinde geliştirebileceğiniz küçük ama anlamlı adımlarla başlayın. Yeni ve heyecan verici aktiviteler gerçekleştirin, ancak yavaş başlayın, böylece boğulmazsınız. Bilginizi geliştirmenize, güveninizi geliştirmenize ve kendinizi daha sağlıklı hissetmenize neden olacak faaliyetlere katılmanıza yardımcı olacak adımlar atarak yaşamınızı daha iyi görmeye başlayacaksınız.

İşte zihninizi açmaya, stresi azaltmaya ve yaşamda gerçekten neyin önemli olduğunu size hatırlatmaya yardımcı olacak yedi adım. Sadece yedi gün içinde hayatınızdaki küçük ama derin gelişmeleri fark etmeye başlayacaksınız.

1. Yeni bir beceri öğrenmeye başlayın

Her zaman öğrenmek istediğin ama hiç zaman ayırmadığın bir şey var mı? Belki de her zaman bir yabancı dil öğrenmeyi, bir enstrüman çalmayı, örgüyü ya da dikiş makinesi kullanmayı öğrenmek istediniz. Veya hoşunuza giden ama vazgeçtiğiniz bir aktiviteye katılmayı düşünebilirsiniz. Beyninizi kemiren bir şey seçin ve bunu öğrenmek için bir plan yapın.

Ardından, bu yeni beceride ustalaşmanıza yardımcı olacak kaynaklara bakın. Örneğin, yabancı dil öğrenmek için indirilebilecek çok sayıda uygulama var. Yeni yeteneğiniz üzerinde çalışmak için her gün 15-30 dakika ayırın ve bunu gün geçtikçe çoğaltın. Hedefe ulaşmanın ne kadar harika olduğunu görün.

2. Her gün kendini ödüllendir

Her gün, günde en az bir kere kendinizi ödüllendirin. Planlamayın, beklemeyin, olmasına izin verin. Yeni bir gömlek ya da bir fincan sıcak kahve… İnsanlar kendi kendini ödüllendirmenin özel günlerle sınırlı bir olay olması gerektiği fikrine kapılır. Önceden planlanması ve çok çalışarak kazanılması gerektiğini düşünür. Gerçek şu ki, böyle olmak zorunda değil. Güzel bir şeyi hak etmek için kendini zorlamana gerek yok. Sürekli yoksunluk içinde yaşamak yerine, arada bir kendini şımartmak çok daha sağlıklıdır.

Her gün kendinize küçük bir ödül vermek size ekstra bir mutluluk ve olumlu motivasyon sağlar. “Yenile” düğmesine basmanın duygusal eşdeğeri olarak düşünün.

3. Bir egzersiz programına başlayın

Egzersiz, sadece sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli bir parçası değildir; aynı zamanda ruh halinizi iyileştirmek, kilonuzu kontrol etmek, iştahınızı bastırmak ve stresin etkilerini azaltmak için harika bir yoldur. Ve teşvik edici olarak, egzersiz yapan insanlar, hareketsiz olanlardan daha uzun ve sağlıklı yaşarlar.

Uzmanlar haftada en az 150 dakika ılımlı aerobik veya haftada 75 dakika şiddetli aerobik veya bu ikisinin bir kombinasyonunu yapmanızı öneriyor. Halihazırda bu düzeyde bir aktivite yapmıyorsanız, bir şeyler yapmaya başlamanın zamanı geldi.

Fitness seviyeniz ne olursa olsun, evde bir egzersiz programına başlayabilirsiniz. Öncelikle uygunluk seviyenizi değerlendirin. Hedeflerinizin ne olduğunu düşünün. Kilo vermek, esnekliği artırmak, kas yapmak veya başka bir şey… Bir maraton ya da başka bir spor dalında antrenman yapmayı mı hayal ediyorsun? Net hedefler belirleyin, böylece ilerlemenizi ölçebilirsiniz. Egzersizi günlük alışkanlık haline getirmeyi deneyin. Yavaş yavaş başlayın ve zamanla daha sıkı egzersiz programları için çalışın.

4. Haz aldığınız şeylere odaklanın

Marie Kondo tekniğini daha önce duymuş olabilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki fazla eşyalardan kurtulmak için kendinize “Bu bana haz veriyor mu?” diye sorup, cevap hayırsa eşyaları hayatınızdan çıkarıyorsunuz. Daha kaliteli bir yaşam için temiz ve düzenli bir ortama sahip olmak önemli. Belirli bir düzen içinde yaşamak stresi azaltıyor. Düzenli bir alan günlük işleri daha verimli bir şekilde yapmanızı sağlar. Çünkü her şey hazırdır ve ihtiyacınız olan şeyleri nerede bulacağınızı bilirsiniz. Fiziksel sağlığınız için de tozların etrafta birikmesini engellemek istiyorsanız, ortamınızı düzenli tutmalısınız.

5. Bir yapılacaklar listesi hazırlayın

Bir “Bucket List” yani, ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlayın. bu liste yaşamınızdaki neyin önemli olduğunu netleştirmek için harika bir yoldur. Bucket List, istediğiniz uzunlukta olabilir ve başarmak istediğiniz hem kısa hem de uzun vadeli hedefleri içerebilir. Bu liste, hayatınızı iyileştirmek için önemli bir adımdır, çünkü sizin için en önemli olanı görmenize yardımcı olabilir.

Bir Bucket List’in nihai amacı, her yeni günden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmaktır. Günlerinizin bulanık bir şekilde geçmesine izin vermek yerine, yaşam amacınızı, odaklanmanızı ve yönünüzü belirlemek için bir Bucket List kullanın. Hangi deneyimleri yaşamak istediğinizi belirlemenize ve başarmak istediğiniz şeylere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Listeye sahip olduktan sonra, bu maceraları yaşamaya, dünyayı keşfetmeye ve sizi her gün gülümsetecek anıları yaratmaya başlamanız gerekir.

6. Korkularınızdan biri ile yüzleşin

Hepimizin korkuları var. Korkular bizi hayatta ve güvende tutmaya yardımcı olabilir. Fakat korkularımız bizi kontrol etmelerine izin verirsek yaşamımızı etkileyebilir. Korkularınızı tanımlamak için zaman ayırın. Bazı korkular gerçektir, fakat bazıları sadece derin köklü endişelerdir. Gerçek korkularınızı bir tarafa bırakın ve kafanızda kurduğunuz sahte korkular ile yüzleşmeye başlayın. Korkularımızla karşı karşıya kalmamız, cesaret yaratır ve bu karanlık düşüncelerin üstesinden gelmeyi öğretir.

Korkularınızın üstüne gittiğinizde bilgeliği geliştirirsiniz. En kötü senaryo yaşansa bile, üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz. Korkularımızı anlamak, empati duygusunu geliştirmemize yardımcı olur. Kendimizi başkalarının yerine koyabiliriz ve yaşadıklarından dolayı empati kurabiliriz. Ve en önemlisi, korkularınızla yüzleşmek, esneklik ve dayanıklılık yaratmanıza yardımcı olacaktır. Korkularınızla yüzleştiyseniz, engellerin üstesinden gelmeyi öğrendiniz demektir, zor şartlar altında bile başarılı olabileceğinizi öğrendiniz demektir.

7. Eski bir arkadaşınızla iletişime geçin

Eski bir arkadaşla tekrar iletişim kurmanın sevinci gibisi yoktur. Bazen zamanın, sevdiklerimizle aramıza girmemize izin veriyoruz. Bazen arkadaşlıklar uzaklaşır ya da sessizleşir. Kötü bir şey yaşamadığımız halde bazen bu bağları sürdürmek için çaba göstermeyiz. Fakat eski dostlukları tekrar canlandırdığımızda geçmişimizle yeniden bağlantı kurarız. Ve bu bağlantıların hala her zaman olduğu kadar güçlü olduğunu görebilirsiniz; bıraktığınız yerden başlayabilirsiniz.

Eski arkadaşlar, yaşamın karmaşık hale gelmesinden önce kim olduğunuzu size hatırlatabilir ve bu şimdiki zamanda kim olmak istediğinizi görmenize yardımcı olabilir. Bir zamanlar sahip olduğunuz eski hayalleri ve arzuları uyandırabilirler. Belki de eski hırslarınızın ötesine geçtiniz. Belki de bu eski arzular artık geçerli değil. Eğer durum buysa, sonsuza dek sahip olduğumuz arkadaşlar nerede olduğumuzu ölçmemize yardımcı olabilir ve ne kadar ileri gidebileceğimizi hatırlatabilir.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Evinizi değiştirmeye duvarlardan başlayın

Sümeyye Boyacı Amerika’dan altın madalya ile döndü