Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği “Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun!

Bugün, Mustafa Kemal Atatürk‘ün Samsun’da tutuşturduğu bağımsızlık meşalesinin 100. yıl dönümü. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir.

19 Mayıs’ta başlatılan onurlu mücadelenin önderi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün kahramanlarımızı minnetle anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

100 yıl önceydi…

Sunay Akın 16 Mayıs tarihinde Instagram hesabından paylaştığı bu fotoğrafın hikayesini şu şekilde analtıyor:

“Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs sabahı Şişli’deki bu evden çıkarak Kız Kulesi’nin önünde kendisini bekleyen Bandırma vapuruna gitti… Akşam yemeği için güzel bir sofra hazırlamasını istedi, kız kardeşi Makbule Hanım’dan… Sabah yola çıkacağını söylediğinde annesi Zübeyde Hanım fenalaştı, doktor çağırdılar… Sabaha kadar annesini teselli etti, moral vermeye çalıştı… O gece, Zübeyde Hanım oğlunu, Makbule Hanım ağabeyini son kez görüyor olabilirdi… Atatürk de, annesi ve kardeşiyle birlikte geçirdiği son gecesi olabileceği düşüncesiyle karşıladı sabahı… Ama yine de, “ülkü ve inanç dolu bir kafa”yla sarıldı annesine, kız kardeşine, vedalaştı… Her şeyden çok sevdiği, uğruna ailesini bile feda ettiği bağımsızlık aşkı bekliyordu onu… O zincirleri sevemezdi, Emperyalizme teslim olan saraya biat edemezdi, makam, mevki derdine düşemezdi…15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece ve günün ilk saatlerinde kapısının önündeyim, Şişli’deki evin… 100 yıl önceydi… Bu tarihi gecede yüreğimde, daha önce hiç yaşamadığım hüzün, mutluluk, garip duygular, düşünceler… Güle güle cesur yürek, güle güle güzel yürek…”

19 Mayıs’ın anlam ve önemi

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

“Açalım kanatlarını çocuklarımızın”

Çok dinlenen podcasterlar Podcast Summit 2019’da buluştu