Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Online tatile 23 milyar TL harcadık

Online tatile 23 milyar TL harcadık
Online tatile 23 milyar TL harcadık

Türkiye’de online tatil ve seyahat harcamaları 2018 yılında yüzde 54 artarak 22,9 milyar lira oldu.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) 2018 e-ticaret raporundan derlediği verilere göre, dijital ortamda yapılan tatil ve seyahat harcamaları son 5 yıldır rekor seviyede artıyor.

Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internet siteleri baz alınarak hazırlanan raporun ilgi çekici bir yönü, tatil ve seyahat harcamaları rekor kırarken, bu hizmeti veren internet sitelerinin sayısının sürekli azalması.

2013 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 234 internet sitesinin yıllık cirosu 5,1 milyar lira iken, 2017’de internet sitesi sayısı 102’e kadar geriledi, ciro ise 14,8 milyar liraya yükseldi.

Site sayısındaki düşüş 2018’de de sürdü. 95 online mağazaya kadar gerileyen sektörün yıllık cirosu ise yüzde 54’lük rekor artışla 22,9 milyar liraya ulaştı.

Rapor, mağaza sayısı yüzde 60 azalsa da söz konusu pazardaki beş yıllık büyümenin yüzde 450’ye ulaştığını ortaya koydu.

İnternetten tatil satın almak avantajlı

Bir tatil sitesinin kurucu ortağı Güçlü Kayral, tatil ve seyahatlerin internet üzerinden satın alınmasının birçok avantajının olduğunu söyledi. Özellikle fırsat sitelerinin erken rezervasyondan dahi ucuza tatil imkanı sağladığının altını çizen Kayral, “Oteller acentalarla ayrı ayrı anlaşma yaptıklarından, otel fiyatları acentalar arasında farklılık gösterebilir. Karşılaştırma sitelerini kullanarak acentalar arasında en uyun fiyatı vereni bulmak mümkün. İnternette yerli-yabancı kavramı yok. Türkçe yayın yapan çok sayıda yabancı siteden Türk otelleri için çok rekabetçi fiyatlar alınıyor.” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

İnstagramı çosturacak rotalar

İnstagramı çosturacak rotalar

Bayramda İstanbul'da kalacaklar için gidilecek yerler

Bayramda İstanbul’da kalacaklar için gidilecek yerler