Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Aralık ayı rotası: Odunpazarı

Aralık ayı rotası: Odunpazarı
Aralık ayı rotası: Odunpazarı

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor. Dar sokakların iki yanına sıralanan evlerin bazıları bembeyaz duvarlarının arasında kahverengi çerçeveleri ile bir yağlıboya tablodan fırlamış gibi görünüyor.

Tarihte derinlemesine bir gezinti

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı, Osmanlı Dönemi’nden kalma evleriyle de büyük önem taşımaktadır. Bir rivayete göre Eskişehir’e yerleşmeyi düşünen ilk halk Odunpazarı ve şimdiki Porsuk Çayı’nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asarlar. Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerdir. Odunpazarı’na asılan ciğer daha geç bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur. Bölgeye Odunpazarı adının verilmesinin nedeni ise zamanında köylülerin dağlardan şehre satmak için getirdikleri odunları bölgedeki Yediler Parkı’ndaki meydanda satmalarındandır.

2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Odunpazarı, şehrin gezilip görülmesi gereken birçok noktayı bünyesinde bulunduruyor. Başta Tarihi Odunpazarı Evleri olmak üzere bölgede bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Tarihi Kurşunlu Külliyesi; Külliye içinde yer alan Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Merkezi ve Sıcak Cam Atölyesi gezginlerin beğenisini kazanıyor.

Tarihi Odunpazarı evleri

Osmanlı döneminin kent mimarisinin önemli özelliklerini içinde barındıran Odunpazarı evleri, hem yaşam alanı hem de ailenin ekonomik faaliyetine uygun biçimde tasarlanmıştır. Genellikle alt katta mutfak, ahır, çamaşırlık veya depo bulunurken aile, yaşamını üst katlarda sürdürüyor. Sivil Türk mimarisinin özgün örneklerinden olan ahşap, çatılar arasına doldurulan kerpiçlerle yapılmış cumbalı evler, yaşlanmışlıklarına rağmen yüzümüze gülümsüyor adeta.

Dar sokaklar boyunca uzanan 2-3 katlı yapılar günümüzde halen konaklama için kullanılmasının yanında birçok turistik yapıya da ev sahipliği yapıyor. Yenilenen evler bugün birçok kafe, restoran, butik otel, müze ve ufak dükkanlar olarak turistlerin hizmetinde.

Lületaşı işleyen atölyeleri gezmeyi unutmayın

Odunpazarı’nda gezerken gözünüze çarpacak başka bir detaysa, lületaşı işleyen ustalardır. Odunpazarı bölgesinde birçok tarihi evin alt katında ufak atölyeleri bulunan lületaşı ustaları, işlenebilir lületaşının kaynağı olan Eskişehir’de zanaatlerini ortaya koyuyorlar. Çok hafif ve gözenekli olan lületaşı kurutulduktan sonra tekrar neme veya herhangi bir gaza maruz kalırsa bu nemi veya gazı büyük ölçüde emiyor. Tekrar kururken de bu nemin veya gazın içindeki artıkları bünyesinde tutuyor. Bu temel özelliği dolayısıyla çok uygun bir pipo malzemesi olan lületaşı, yaklaşık 300 yıldır büyük ölçüde dünyanın en kıymetli pipolarının yapımında kullanılıyor. Odunpazarı’nı gezerken bu lületaşı atölyelerini gezmeyi unutmayın.

Cam vazoların nasıl yapıldığını görebilirsiniz

Odunpazarı evlerinin olduğu bölgede, dikkatinizi çekecek diğer yapı ise Kurşunlu Camii ve külliyesi. Bu külliye, Osmanlı’nın en tanınmış birkaç minyatür ustasından biri olan Matrakçı Nasuh’un, Kanuni’nin Irak seferi sırasında 29 Aralık 1536 yılında çizdiği Eskişehir minyatürünün en göz alıcı yapısını oluşturuyor. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1525 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Avlusunda bir şadırvan, sağ tarafta menzilhane, sol tarafta aşhane ve kervansaray ortada cami ve caminin arkasında medrese odaları ve Mevlevihane bulunmaktadır. Ayrıca külliye bahçesinde Lületaşı Müzesi ve Cam Müzesi bulunuyor. Cam müzesini gezerken, Odunpazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesi’nde cam vazoların, kolyelerin nasıl yapıldığını görme imkanı da bulabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk daktilo müzesi

Odunpazarı Tarihi Bölge içinde çok sayıda müze bulunuyor. Odunpazarı Belediyesi Dede Mahallesi’nde bulunan Şamoğlu Konağı’nı Daktilo Müzesi’ne dönüştürdü. Müzede; yakın zamanda kaybettiğimiz gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu’nun Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı daktilo koleksiyonun yanı sıra, birçok gazeteci tarafından bağışlanan daktilolar bulunuyor. Türkiye’nin ilk daktilo müzesi olma özelliğine sahip olan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde ayrıca Bülent Ecevit ve Tayfun Talipoğlu’nun balmumu heykelleri yer alıyor.

Ahşap Eserler Müzesi

Odunpazarı Tarihi Bölge’de yer alan müzelerden biri de Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Ahşap Eserler Müzesi. Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’ne katılan sanatçıların yaptığı ahşap eserler bu müzede sergileniyor. İnsanın hayal dünyasının ve ağacın dönüştüğü birbirinden güzel sanat eserleri ile Kurşunlu Külliyesi’nin tarihi dokusu sizi başka serüvenlere sürüklüyor.

Odunpazarı’nda yeme-içme

Eskişehir’in en önemli yöresel lezzetlerinden çibörek, balaban köfte, haşhaşlı ekmek ve met helvasını yemeden geçmeyin. Odunpazarı’nda çibörek ve met helvayı yiyebileceğiniz çeşitli restoranlar var. Eğer kendinize ve sevdiklerinize Eskişehir lezzeti olarak farklı bir şeyler almak isterseniz Odunpazarı’ndaki çeşitli dükkanlarda satılan met helvalardan ya da haşhaşlı ekmeklerden satın alabilirsiniz.

Gizem Bozdağ

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Kış mevsiminin popüler cruise rotaları

Kış mevsiminin popüler cruise rotaları

29 Ekim'de gidilebilecek kısa tatil rotaları

29 Ekim’de gidilebilecek kısa tatil rotaları