Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

29 Ekim’de gidilebilecek kısa tatil rotaları

29 Ekim'de gidilebilecek kısa tatil rotaları
29 Ekim'de gidilebilecek kısa tatil rotaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, salı gününe denk geliyor. 28 Ekim Pazartesi ise yarım gün resmi tatil ilan edildi. Tabi böyle olunca bazı özel sektör çalışanları yarım gün izin alarak tatillerini 4 güne çıkardı bile. Peki ama bu 4 günde nereye gitmeli? Bize göre 4 gün uzun zamandır merak ettiğiniz ama hep ertelediğiniz o yerleri keşfetmek için yeter de artar.

İşte Nerdekal.com’un önerilerinden oluşan 29 Ekim’de gezilecek yerler.

Ankara

Her yıl 29 Ekim rotalarının şüphesiz olmazsa olmaz durağıdır Ankara. Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir günde Ulu Önder’i ziyaret etmek isteyen herkes soluğu o gün Anıtkabir’de alıyor. Üstelik Anıtkabir’de gerçekleştirilen törenin ardından şehirde sizi bekleyen pek çok etkinlik ve konaklama birimi bulunuyor. Parkları, gölleri, müzeleri ve hareketli caddeleriyle gönlünüzü kazanacak Ankara 29 Ekim seyahatinizde yer vermenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz rotalardan biri.

Birgi

İzmir-Ödemiş’in şirin köylerinden biri olan Birgi, bize göre sonbaharın huzurunu hissedebileceğiniz yerlerden biri. Bu aylarda daha bir sakin olan Birgi’nin taş sokakları, özellikle de çiftleri romantik bir yolculuğa çıkarıyor. Sokaklarında el emeği ürünlerin ve doğal otların eksik olmadığı köyün hiç şüphesiz kendine has bir havası var. Geneli bölgenin tarihi evlerinin restorasyonuyla konaklama birimine dönüştürüldüğü Birgi otelleri ise oldukça otantik ve konforlu.

Odunpazarı

Eskişehir’in ilk kurulduğu yer olan ve tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan meşhur evleriyle Odunpazarı, her daim capcanlı bir seyahat rotası. Konaklama birimlerinin neredeyse hepsinin restorasyona uğramış tarihi konaklardan oluştuğu ilçe, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Odunpazarı Evleri, Atlıhan El Sanatları Müzesi, Şelale Park ve Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi gibi değerleriyle 29 Ekim seyahatinizi çok daha keyifli bir hale getirecek.

Çamlıhemşin

Sonbaharın keyfini yaşamak biraz da kış gelmeden şöyle içinize derin bir temiz hava çekmek istemez misiniz? Rize- Çamlıhemşin hiç şüphesiz doğa ile buluşmak için en ideal destinasyonlardan. İlçenin yöresel lezzetlerine, sıcacık insanlarına bir de birbirinden eşsiz manzaralarıyla yaylaları eklenince seyahatin huzur dolu olması kaçınılmaz oluyor. Bildiğiniz üzere Gito, Huser ve Pokut yayları son dönemlerin en popüler duraklarından. Dilerseniz siz de yayla konaklaması ile seyahatinize yeni bir boyu kazandırabilirsiniz.

Çeşme

İzmir’in en gözde tatil rotalarından biri olan Çeşme, sonbahar gelince hem sakinlik arayan hem de termal otellerinde tüm stresinden uzaklaşmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Üstelik beldede ekim ayında deniz suyu sıcaklıklarının 20 ve 22 derece dolaylarında seyrediyor olması sebebiyle hala denize girmek de mümkün olabiliyor. Planınızı yaptıktan sonra Alaçatı’nın meşhur butik otellerinde mi, Ilıca’nın konforlu termal otellerinde mi konaklayacağınıza karar vermek tamamen size kalmış.

Kaş

Yaz tatillerinin favorisi, Antalya’nın rüya beldelerinden biri olan Kaş, şüphesiz en sakin dönemlerini yaşıyor ekim ayında. Taş sokaklarında huzurlu bir sessizliğin hakim olduğu sonbahar, aynı zamanda dalış yapmak için de oldukça ideal. Antik kentler, Patara, Kalkan ve tabi ki o meşhur plajları derken beldede keşfedilecek çok yer, görülecek çok güzellik var. Siz de sonbaharda küçük bir yaz kırıntısı arayanlardansanız yazın son demlerini yaşamak için Kaş’ı tercih edebilirsiniz.

Bolu Karacasu

Bağlı olduğu Bolu merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Karacasu, sonbahar ve kış aylarının favorilerinden biri olmaya aday. Çitler kadar, arkadaş gruplarının ve çocuklu ailelerin de gönül rahatlığıyla tatil yapacağı Karacasu, kaplıcalarıyla şifa dağıtıyor. İlçe bünyesinde çok sayıda termal tesis bulunuyor ve neredeyse her biri bölgenin muhteşem doğasıyla iç içe bir tatil yapmanıza olanak sunuyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Aralık ayı rotası: Odunpazarı

Aralık ayı rotası: Odunpazarı

Gezdim, gördüm, yazdım: Afyonkarahisar

Gezdim, gördüm, yazdım: Afyonkarahisar