Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yoğun dijital cihaz kullanımı göz sağlını tehdit ediyor

Yoğun dijital cihaz kullanımı göz sağlını tehdit ediyor
Yoğun dijital cihaz kullanımı göz sağlını tehdit ediyor

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok kişi evde, dijital ortamlarda çalışmaya başladı. Hızla adapte olduğumuz bu dijital dönemde gözler doğal yapısının dışında bir etkileşim içine girdi. Peki, bu süreçten gözler nasıl etkileniyor? Gözleri korumak için neler yapılmalı? Dijitalleşen dünyaya gözler hazır mı?

Telefon, tablet ve bilgisayar karşısında geçirilen süre arttıkça dijital ekran kullanımına bağlı gelişen semptomlar da artmaya başladı. Dijitalleşme ile literatüre yeni bir kavram girdi: ‘Dijital Göz Yorgunluğu’.

Dijital Göz Yorgunluğu nedir

Dijital Göz Yorgunluğu, tanım olarak; dijital ekranlara 2 saat veya daha fazla süre bakmaktan kaynaklı olarak hissedilen ve yaşam konforunu olumsuz etkileyen göz yorgunluğudur. Bulanık görüş, gözlerde batma, sulanma, çift görme, ışık hassasiyeti, yorgunluk, kuruluk, gece görüş zorluğu ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan Dijital Göz Yorgunluğu baş, boyun, sırt ve omurga ağrıları gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Çocukların göz sağlını tehdit ediyor

Bir önceki nesile göre çok daha fazla dijital cihaz kullanan yeni nesil çocuklar, eğitimlerini dahi dijital olarak görüyor. Çocukların %65’e yakını günde 2, %33’e yakını 3 saatten fazla dijital cihaz kullanıyor. Dijital ekranlarda aşırı zaman geçiren çocuklarda miyopi, astigmat, alerji, kirpik dibi iltihabı ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıkların oluşma riski oldukça yüksek. Bu gibi rahatsızlıklar, öğrenme güçlüğü ve konsantrasyonda azalma gibi problemleri ortaya çıkarabileceğinden ebeveynlerin dikkatli olması çok önemli. Görme duyusu çocukluk döneminde öğrenilen bilgilerin %80’den fazlasının algılanmasına yardım ediyor. Bu açıdan çocukların düzenli göz muayenelerinin yaptırılması, farklı aktiviteler ile çocukların dijital odaklardan uzaklaştırılması ve belirli aralıklarla gözlerin dinlendirilmesi oldukça önemli.

Şikayetleri azaltmak için bunları yapın

– Kırma kusurları, özellikle mavi ışıktan kaynaklı ağrılar ve yakından yakına geçişlerin olumsuz etkilerini azaltmak için gözlük kullanılmalı.

– 20 dakikada bir yaklaşık 20 saniye boyunca gözleri 20 feet (yaklaşık 6 metre) uzağa odaklayarak dinlendirmeli.

– TV ve bilgisayar ekranları ile minimum 50cm mesafesi korunmalı. Duruş pozisyonunu korunarak dik oturulmalı.

– Ekran parlaklığı gözleri rahatsız etmeyecek şekilde ve ortam ışığına göre ayarlanmalı. Yansımaları azaltan ekran veya ekran koruyucular kullanılmalı.

– Üst kapağın dinlenmesi, gözyaşı ile gözün nemlenmesi ve temizlenmesi, kornea yüzeyinin kayganlaşarak net ve berrak görüşün sağlanması için düzenli olarak gözler sık sık kırpıştırılmalı.

– Her iki saatlik çalışmadan sonra yaklaşık 10 dakika kalkıp dolaşılmalı.

– Rutin göz muayeneleri aksatılmamalı, şikayetler yaşandığı taktirde gerekli merkezlere müracat edilmeli.

– Gerekirse hatırlatıcı alarm kurulmalı ya da uygulamalardan ekran kullanım süresi takip edilmelidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Yetersiz su tüketimi ağız kokusuna neden olabilir

Yetersiz su tüketimi ağız kokusuna neden olabilir

Naomi Campbell'dan çıplak moda çekimi

Naomi Campbell’dan çıplak moda çekimi