Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yetersiz su tüketimi ağız kokusuna neden olabilir

Yetersiz su tüketimi ağız kokusuna neden olabilir
Yetersiz su tüketimi ağız kokusuna neden olabilir

Ağız kokusu hem sizin hem de çevrenizdeki insanlar için rahatsızlık yaratabilir. Bu durum fiziksel sağlığı etkilerken, psikolojik sorunlara da neden olabilir.

Dt. Pertev Kökdemir, ağız kaynaklı ağız kokusunu önlemede yeterli miktarda su tüketiminin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Su tüketimi önemli

Gün içinde az besin tüketimi ve yetersiz sıvı alımı nedeniyle tükürük miktarı azalabilir. Aynı zamanda tansiyon ve psikiyatri ilaçları, kansızlık, ağız içi enfeksiyonları, ateşli hastalıklar ve diyabet de, tükürük üretiminin azalmasına yol açabilir. Tükürük üretiminin azalması nedeniyle, ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalır. Bu durum da, ağız kokusuna neden olur. Çeşitli nedenlerle azalan tükürük sıvısını artırmak için suyun çok önemli olduğunu söyleyen Dt. Kökdemir, günde iki litre suyun ağız sağlığını korumaya yardımcı olduğunu belirtti.

Anti-histaminikler, tansiyon ilaçları, psikiyatrik ilaçlar, şeker hastalığı, kansızlık ve ateşli hastalıklar da tükürük üretimini azaltan nedenler arasındadır. Bunun dışında ağız içinde oluşmuş bir enfeksiyon, ilerlemiş bir diş eti hastalığı ağızda kokuya neden olabilir.

Ağız bakımına dikkat edin

Ağız kokusunu önlemek için yeterli su tüketmenin yanı sıra dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi ile diş aralarında bulunan besin atıklarını temizlemek önemlidir. Yemekten sonra yenilecek maydanoz veya elma ağız kokusunu gidermeye yardımcı olabilir:

Diş çürükleri, bazı diş eti hastalıkları, ağız içinde var olan eski köprü ve protezler de ağız kokusuna neden olabileceğine dikkat çeken Diş Hekimi Pertev Kökdemir, bu durumlarda diş hekimine giderek tedaviye başlanması gerektiğini belirtti.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Koronavirüsten korunmak için 20 yaş altı nelere dikkat etmeli

Koronavirüsten korunmak için 20 yaş altı nelere dikkat etmeli

Yoğun dijital cihaz kullanımı göz sağlını tehdit ediyor

Yoğun dijital cihaz kullanımı göz sağlını tehdit ediyor