Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Uzmanlardan salgın sonrası seyahat için öneriler

Uzmanlardan salgın sonrası seyahat için öneriler
Uzmanlardan salgın sonrası seyahat için öneriler

Koronavirüs salgınının yavaşlamasıyla girdiğimiz yeni normalleşme sürecinde, kısıtlamalarda birçok esneklikler başladı. Normalleşme sürecinde, 65 yaş üzeri kişilerin seyahat etmeleri ancak gittikleri yerde en az bir ay boyunca kalması şartı ile gerçekleşiyor. Ancak salgından dolyayı düzenli sağlık kontrollerini yaptıramayan 65 yaş üzeri kişilerin, seyahatte ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaması için mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi hayati önem taşıyor.

Tarama testleri hayati önem taşıyor

Tarama testlerinin kanser, diyabet, kalp hastalığı gibi hastalıkların erken tanısının konulmasına yardımcı olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kaya, testlerle, hastalık belirtilerinin farkına varılmadan tanı konulabileceğini belirtti. Kaya, “Rutin olarak uygulanması gerekli testler arasında tam kan sayımı, CRP, sedimantasyon, tam idrar, açlık kan şekeri, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, AST, ALT, GGT (karaciğer fonksiyon testleri, B12 ve D vitamini) yer alır. Ayrıca mümkünse hekim kontrolünde eksik aşıların tamamlanması, pnömoni (zatürre) gibi hastalıklara karşı da korunma ve bulaştırma açısından önemlidir” dedi.

Sıcak hava, kalp krizi riskini artırıyor

Nem ve sıcaklık nedeniyle kalp krizi riskinin arttığını belirten Prof. Dr. Timur Timurkaynak, sıcak havaların kalp hastaları için birçok risk taşıdığını söyledi. Timurkaynak, “Sıcak nedeni ile yaşanan su kaybı, sıvı hacminin ve kanın akışkanlığının azalması ve pıhtılaşma riskinin artması ile kalp krizi oluşumu kolaylaştırır. Böbreklerin susuz kalması, böbrek yetmezliği, damarları büzüştüren hormon salınımı, kalp hızı ve tansiyonun artması da kalp krizi riskini tetikler. Özellikle yola çıkarken kısa süreli ve çok molalı bir seyahat tercih edilmeli. Sıcak nedeni ile vücuttan su kaybı oluşmamasına dikkat edilmeli, bol sıvı tüketimi ve Akdeniz tarzı beslenme seyahat döneminde de aksatılmamalıdır” şeklinde konuştu.

İlaç doz ayarının, mevsime göre ayarlanması gerektiğini söyleyen Timurkaynak, “Yazın içilen ilaçların bazılarında doz azaltımı uygun olabilir. Özellikle hipertansiyon ilaçlarından, idrar söktürücüler, kalp hızını baskılayan ilaçlar ve damar genişleten ilaçlar vücudun sıvı dengesi ve ısı ayarı üzerinde kötü etkiler yapabilir. Bu nedenle tatil öncesi kontrol çok önemlidir” dedi.

Seyahat süresince kendinizin doktoru olun

Seyahat eden kişilerin, denize ya da havuza girecek ise üriner sistem ve genital sistem enfeksiyonlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. İzak Dalva, “Enfeksiyonlar ile birlikte akut böbrek ve prostat iltihaplanması ateşin yükselmesine neden olabilir. Yüksek ateş çoğunlukla koronavirüs ile karışabildiği gibi direncin düşmesine ve coronavirüs yatkınlığının artmasına neden olabilir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde coronavirüs yatkınlığının artmasının yanı sıra bu hastalık daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle seyahat süresince mutlaka kendi kendinizin doktoru olup vücudunuzu dinlemeyi unutmayın” ifadelerini kullandı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tek renk kıyafetlerin ruh halinizi güçlendirmesine izin verin

Tek renk kıyafetlerin ruh halinizi güçlendirmesine izin verin

Tedavi edilmeyen alerjiler astıma dönüşebilir

Tedavi edilmeyen alerjiler astıma dönüşebilir