Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye dikkat

Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye dikkat
Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye dikkat

Vücutta yeni bir leke görmek hiçbirimizin hoşuna gitmez ancak tüm cilt lekelerini ciddiye almamız gerekiyor. Döküntüler, renk değişiklikleri, egzema, iltihaplar ve birçok sorun cilt hasarına ve çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Sivilce ve akne gibi görünen birçok cilt problemi vardır.

Sivilce olarak maskelenebilecek en yaygın cilt sorunlarını dermatologlara sorduk.

Milia

Milia, sivilceyi taklit edebilen bir tip cilt lezyonudur. Bu soluk, kabarık noktalar sıklıkla gözlerin etrafında görülür, ancak milia cildin diğer alanlarında da ortaya çıkabilir.

Milia zararsızdır, ancak birçok insan kozmetik nedenlerden dolayı onlardan kurtulmak istiyor. Dermatologlar cerrahi müdahale ile miliaları yok ediyor fakat beslenme tarzı da miliadan kurtulmada yardımcı olabilir.

Rozase

Rozase, sivilce ile sıklıkla karıştırılan bir sorundur. Bu kronik cilt rahatsızlığı sıklıkla yüz kızarıklığına ve gözle görülür kan damarlarına neden olur.

Rozase hastaları çok hassas bir cilde sahiptir. Cilt güneş ışığı, soğuk rüzgar ve tahriş edici cilt ürünleri tarafından kolayca tahriş olabilir ve kızarabilir. Geçici pembe yumrular ve sivilce gibi görünen lekeler aslında iltihaplı yağ bezeleridir. Bu yumrular genellikle alın, burun, yanaklar veya çene üzerinde meydana gelir ve günlerce geçmeyebilir. Uzmanlar, rozase üzerine akne veya sivilce ilacı kullanmanın cildi daha fazla etkileyebileceğini söylüyor. Rozase tedavisinde dermatolog kontrolünde olmak en iyisidir, çünkü hastalığı kontrol altına alabilecek topikal ilaçlar vardır. Rozase hastaları derilerini güneşten koruma konusunda da dikkatli olmaları gerekir.

Perioral dermatit

Perioral dermatit, yüzde küçük, kaşıntılı ve bazen de kırmızı lekelere neden olan bir deri rahatsızlığıdır. Akne, rozase ve seboreik dermatit benzeri hastalıklarla karışabilir. Uzmanlar, en sık burun ve ağız çevresinde ortaya çıktığını ve genellikle topikal steroidlerin aşırı kullanımıyla bağlantılı olduğunu söylüyor. Ayrıca burun ve ağızda kullanılan reçeteli steroid spreyleri, bazı diş macunu ve ağır yüz nemlendiricileri ile tetiklenebilir.

Normal olarak, topikal steroidleri veya tahriş edici ürünü kullanmayı bıraktığınızda perioral dermatit kaybolur. Ancak antibiyotik kullanmanız gereken durumlar da olabilir.

Folikülit (Kıl kökü iltihabı)

Bir şişliğin veya lekenin sivilce olduğunu düşünüyorsanız, aslında folikülit (kıl kökü iltihabı) olmadığından emin olmak isteyebilirsiniz. Folikülit, normal kıl köklerinin iltihaplandığı veya enfekte hale geldiği ve küçük kırmızı lekelerle sonuçlanan bir durumdur. En sık göğüs, sırt, kol ve bacaklarda görülür.

Dermatologlar lekelerin sivilce gibi gözüktüğünü, ancak yakından bakıldığında, kıl köklerinin enfekte olduğunun görülebileceğini söylüyor. Bu durum genellikle bakterilerden kaynaklanıyor. Önlemek için sık sık duş almanın yanı sıra etkilenen bölgelerde antibakteriyel sabun kullanılabilir.

Sebase hiperplazi

Sebase hiperplazi, yüz gibi bölgelerde bulunan, bir veya daha fazla sayıda, kabarık, yumuşak, sarımsı veya deri renginde küçük yumrular şeklinde ortaya çıkarlar. Teknik olarak bir tümör olarak kabul edilmesine rağmen, sebase hiperplazi tamamen zararsızdır. Uzmanlar, sebase hiperplazinin her yaşta ortaya çıkabileceğini ve çoğunlukla yüzde görüldüğünü söylüyorlar.

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sadece gargaraya güvenmeyin

Sadece gargaraya güvenmeyin

Oruç tutmanın sağlığa faydaları

Oruç tutmanın sağlığa faydaları