Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sinema keyfi ile diş tedavisi

Sinema keyfi ile diş tedavisi
Sinema keyfi ile diş tedavisi

Diş tedavileri sanal gerçeklik gözlükleriyle artık çok daha konforlu olacak. İngiltere’deki bilim insanları dişçi koltuğundaki insanlara sanal gerçeklik gözlüğü takmanın diş tedavisi sırasındaki stres seviyesini azalttığını kanıtladı. Böylelikle de hastalar diş hekimi randevularını aksatmıyor. Environment and Behaviour Journal’ da yayınlanan araştırmaya göre, bu yöntem, diş hekimi fobisiyle doktora gitmekten çekinen bazı kişilerin korkusunu yenmesi için kullanılabilir. Hatta sedasyona ve sedasyon dolayısıyla muayeneye iki kişi gelmesine de gerek kalmadan diş tedavileri tamamlanabilir.

İngiltere Plymount Üniversitesi Sağlık ve İnsan Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Sabine Pahi, ”Doğal mekanlara giren insanların stresinin azaldığını biliyoruz. Bizde ‘Doğayı en stresli ortamlardan birine getirmenin bir faydası olabilir mi diye? Düşünerek bu araştırmayı yaptık” dedi.

Araştırmaya 70 gönüllü katıldı

Bu gönüllüler üç gruba ayrıldı. Bir gruba doğa ve sahil, diğer gruba kent hayatı gösterilirken, üçüncü gruba gözlük takılmadı. Araştırmada, sanal gerçeklik gözlüğünde kent hayatı gösterilen kişilerin diğerleri kadar rahatlamadığı da ortaya çıktı. Sabine Pahi, ”Sanal gerçeklik gözlükleriyle kendini doğada hisseden hastalarda, acının çok daha düşük olduğunu gördük. Kent hayatını izleyen kişilerin acı seviyesi ise sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayan kişilerle neredeyse aynıydı.” dedi.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ”3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri ile hastalar kendilerini bambaşka bir ortamda buluyor. Yaptığımız lokal anestezi sayesinde dişi ile ilgili hiçbir ağrı duymadığı için tedavi sonuna kadar tedavinin nasıl ilerlediğinden hastaların bile haberi olmuyor.” diyor.

Tedavi stressiz bir ortamda sonlanıyor

”Kulaklıklardan verilen görüntü ile uyumlu sesler veya müzik ile diş hekimliği cihazlarından çıkan seslerin hastayı ürkütmesi veya rahatsız etmesinin önüne geçilmiş oluyor.” diyen Kökdemir, ”Hastalarımızın en çok tercih ettiği sanal ortamlar ise sevdikleri sanatçıların müzikleri ya da izlemekten keyif aldıkları sinema filmleri oluyor. Hastalarımızı rahatlatan müzik ya da film bitmeden tedavisi bitmiş oluyor.” diyerek stressiz bir ortamda tedaviyi sonlandırmaktan mutlu olduklarını belirtti.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Migren hastalarına Ramazan tüyoları

Migren hastalarına Ramazan tüyoları

Vücut detoksu: Vücudunuzu gençleştirmenin 9 yolu

Vücut detoksu: Vücudunuzu gençleştirmenin 9 yolu