Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Oruç tutmanın sağlığa faydaları

Oruç tutmanın sağlığa faydaları
Oruç tutmanın sağlığa faydaları

11 Ayın Sultanı Ramazan, hoş geldi safalar getirdi. Ancak bazı insanların kafasında oruç tutmanın sağlığa zararlı etkileri olabileceği konusunda soru işaretleri var. Belirli hastalık halleri dışında, oruç tutmanın sağlığa birçok faydası bulunuyor.

Eğer bu kadar uzun süre oruç tutmanın sağlığı olumsuz yönde etkileyeceğinden endişe edenlerden biriyseniz, oruç tutmanın bu faydalarına göz atın.

İşte oruç tutmanın sağlığa faydaları:

Beyni güçlendirir

Kuşkusuz, oruç tutmanın zihinsel sağlığınız ve ruhsal odaklanmanız üzerindeki olumlu etkilerinin farkında olacaksınız ancak oruç tutmanın beyin güçlendirici etkileri düşündüğünüzden daha da önemli. Yapılan bir araştırma, Ramazan ayında kazanılan zihinsel odağın, vücudun daha fazla beyin hücresi üretmesini sağlayan ve böylece beyin fonksiyonlarını geliştiren beyin kaynaklı nörotrofik faktör seviyesini artırdığını buldu.

Aynı şekilde, böbreküstü bezi tarafından üretilen kortizol hormonu miktarında belirgin bir azalma bulundu. Bı hem Ramazan hem de sonrasında stres seviyelerinin büyük ölçüde azaldığı anlamına geliyor.

Kötü alışkanlıkları azaltır

Gün boyunca oruç tutacağınız için, Ramazan ayı, kötü alışkanlıklarınızı iyiliğe çevirmek için mükemmel bir zamandır. Sigara ve şekerli yiyecekler gibi sağlığa zararlı şeylerden Ramazan ayında uzak durduğunuzda vücudunuz, yavaş yavaş yokluğuna alışacaktır.

Oruç tutmanın, kötü alışkanlıkları azaltmanıza yardımcı olma etkisi o kadar önemlidir ki, dünya genelinde çoğu ulusal sağlık servisi, sigarayı bırakmak için Ramazan ayını ideal bir zaman olarak tavsiye eder.

Düşük kolesterol

Kilo kaybının Ramazan ayında oruç tutmanın olası fiziksel sonuçlarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz, ama aynı zamanda sahnelerin arkasında devam eden bir sürü sağlıklı değişiklik var. Yapılan çalışmalar Ramazan ayında oruç tutan kişilerin lipit profillerini olumlu yönde etkilediklerini, yani kanda kolesterolün azaldığını gösteriyor.

Düşük kolesterol, kalp-damar sağlığı, kalp hastalığı, kalp krizi veya felç geçirme riskini büyük ölçüde azaltır. Dahası, Ramazan’dan sonra sağlıklı bir diyet uygularsanız, bu yeni düşük kolesterol seviyesini koruyabilirsiniz.

Kalıcı iştah azalması

Aşırı kısıtlayıcı diyetlerle ilgili temel sorunlardan biri, kaybedilen kilonun, diyete çok az bir miktar ilave bile olsa, çabucak geri alınmasıdır. Oruç için durum böyle değil. Ramazan ayı boyunca tüketilen yiyeceklerin azalması, midenizin giderek küçülmesini sağlayabilir, bu da tam doygun hissetmek için daha az yiyecek yemeniz gerektiği anlamına gelir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak istiyorsanız, Ramazan ayı tam zamanı. Ramazan ayının sonunda, iştahınız eskisinden daha az olacak.

Detoks etkisi

Kendinizi ruhsal olarak temizlemeniz için mükemmel olmasının yanı sıra, Ramazan vücudunuz için harika bir detoks görevi görür. Gün boyu yemek yememek ve hiçbir şey içmemekle, vücudunuza ay boyunca sindirim sistemini detoks etme şansı tanırsınız.

Vücudunuz enerji üretmek için yağ depolarını harcamaya başladığında, yağ birikintilerinde bulunabilecek zararlı toksinleri de yakar. Bu vücut temizliği geride sağlıklı bir sayfa bırakacaktır ve sürekli sağlıklı bir yaşam tarzı için mükemmel bir basamak olacaktır.

Daha sağlıklı metabolizma

Ramazan ayında gün boyunca yemek yememekle, metabolizmanızın daha verimli hale geldiğini göreceksiniz, bu da hücrelerinizin gıdalardan emdiği besin miktarını arttırdığı anlamına geliyor. Bunun nedeni, sahur, oruç ve iftar kombinasyonunun bir araya getirdiği ve kaslarınızın daha fazla besin emmesini sağlayan adiponektin adı verilen hormonun artmasıdır.

Sorularınız için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye dikkat

Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye dikkat

Bilinçli tutulan oruç kalbi koruyor

Bilinçli tutulan oruç kalbi koruyor