Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Omurganıza zarar verebilecek günlük alışkanlıklar

Omurganıza zarar verebilecek günlük alışkanlıklar
Omurganıza zarar verebilecek günlük alışkanlıklar

Ayakta durma, oturma ve uzanma şekli omurganızı⁠ etkileyebilir, daha iyi ya da daha kötü hale getirebilir. Omurga, vücuttaki en karmaşık eklem kümesidir. Ancak birçok insan sırt ağrıları hissetmeye başlayana kadar fazla önemsemez. Sinir hasarı, osteoartrit ve kas-iskelet sistemi problemlerini önlemek için iyi omurga sağlığı gereklidir.

Sırtınıza daha iyi bakın ve omurganıza zarar verebilecek bu günlük alışkanlıklardan kaçının.

Egzersiz rutininiz veya eksikliğiniz

Egzersiz, kilo vermenin ötesinde birçok sağlık yararına sahiptir, ancak yaptığınız veya bazı durumlarda yapmadığınız egzersiz türü kemiklerinizi kırılgan hale getirebilir.

Öncelikle iyi haber: Ağırlık egzersizleri omurgada ve başka yerlerde kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur ve bu tarz egzersizler sırt ve omurga çevresindeki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ağırlık taşıma ve direnç egzersizleri de dahil olmak üzere haftada üç ila dört kez 30 ila 40 dakika bu tarz egzersizleri yapmayı hedefleyin.

Şimdi kötü haber: Bisiklet ve spinnig sınıfları da dahil olmak üzere bazı popüler egzersizler sırt ve boyun problemlerine neden olabilir veya kötüleşebilir. Çünkü bazı bisikletler sürücüyü uzun süre öne ve aşağı eğilmeye zorlayabilir. Hiç egzersiz yapmamak, zamanla yıkıcı olabilir, çünkü kemik yoğunluğunun yaşla birlikte doğal olarak azalmasına izin verir.

Sigara

İlk olarak, sigara içiyorsanız, sigara içmeyi bırakmanın ve daha sağlıklı, dumansız bir hayata doğru yola çıkmanın yollarını hemen araştırmaya başlayın. Sigara, sağlık konusunda birçok zararına ek olarak omurgaya da zarar verebilir. Çoğu insan sigara içmenin kemiği etkilediğini ve erken disk dejenerasyonuna neden olabileceğini bilmiyor. Sigara içmek dolaşımı engeller, suyu dehidre eder ve bu disklerin sağlıklı kalmaları için gereken besin maddelerini emmesini zorlaştırır. Omurga (omurlar) hareket sırasında stresi ve şoku emen disklerle kaplıdır. Dejeneratif disk hastalığı, bu diskler kuruduğunda, inceldiğinde veya çatladığında ortaya çıkar.

Süt ikilemi

Kalsiyum kemik sağlığı için önemlidir ve süt ürünleri önemli bir kalsiyum kaynağıdır, ancak laktoz intoleransınız varsa ve tükettikten sonra yaşadığınız şişkinlik, ishal ve gaz nedeniyle süt, peynir ve yoğurt tüketemiyorsanız, bu kemikleriniz için oldukça kötü bir haber demektir.

Diğer iyi kalsiyum kaynakları arasında yeşil yeşil sebzeler, somon gibi yumuşak kemikli balıklar ve kalsiyumla zenginleştirilmiş yiyecekler bulunur. 50 yaş ve altındaysanız günde 1.000 mg kalsiyum almayı hedefleyin ve 50 yaşından büyükseniz 1200 mg’a kadar alın.

Yanlış duruş

Düzenli yoga yapanların, sürekli dik durduğunu hiç fark ettiniz mi? Görünüşe göre, sırt ağrısı için yoga fizik tedavi kadar etkili olabilir ve duruşunuzu iyileştirmek için mükemmeldir. Yaşlandıkça yerçekimi bize karşı çalışıyor ve omurganın sıkışmasına neden olabiliyor. Yanlış duruş pozisyonları bu sorunu daha da kötüleştirebiliyor ve omurganın daha da sıkışmasına neden olabiliyor. Oturuyorken, göğsün kaldırılmış ve omuzların kulaklardan uzakta olması gerekiyor.

Yanlış güneş kremi kullanımı

Güneş kremi, cilt kanseri riskini azaltmanın ve yanık çizgilerini önlemenin en iyi yoludur. Ancak vücudumuzun D vitamini üretmesinin tek yolu güneş ışığına maruz kalmasıdır. Vücudunuz kalsiyumu emmek için D vitaminine ihtiyaç duyar.

Sabahları D üretimini artırmaya yardımcı olmak için 15 dakika güneş ışığına izin vermek iyi bir yoldur. Ya da kendi ışığınızı büyütebilirsiniz: Yapılan araştırmalar, dijital ultraviyole (UV) ışıktan gelen ışığın ciltte D vitamini üretirken güneş ışığından daha verimli olabileceğini düşündürmektedir.

Akıllı telefon bağımlılığı

Akıllı telefon alışkanlığınız, bir bağımlılık haline mi dönüştü? Telefona bakmak için aşağıya doğru eğildinizde, ileri kafa duruşu, üst omurganın aşırı esnek bir konuma neden olur ve bu da omurga disklerini zamanla sıkıştırabilir.

Masa başı iş

Zayıf ergonomiye sahip bir masada oturmak, sırtın alt kısmına gerginlik yaratarak ağrıya neden oluyor. Sık sık yürüyüş araları verin ve bir profesyonel terapistle çalışma alanı konaklamalarınız hakkında konuşmayı ve/veya boynunuzu egzersiz yapmanın doğru yolunu öğrenmek için bir profesyonel ile bağlantı kurmayı düşünün.

Sırt çantası

Sırt ağrısına neden olduğunda sırt çantalarını kötüleriz, ancak suçlanacak şey sırt çantaları değil. Bunun yerine, doğru kullanımı öğrenmemiz gerekiyor. Sırt çantanızı daima her iki omuza da takın. Sırtınızdaki ağırlığı kaldıracak bir kemerle bağladığınızdan emin olun. Sırt çantanızdaki her şeyin yüzde 100 gerekli olduğundan emin olun. Bazı çocuklar gerçekten ihtiyaç duymadıkları yükü artıran pek çok ekstra kitap, cihaz ve malzeme taşıyor.

Ağır el çantası

Ağır el çantaları omurgaya zarar verebilir ve sırt ağrısına neden olabilir. Elinizde taşıdığınız çantaya dikkat edin ve gereksiz öğeleri düzenli olarak kontrol edin. El çantanız sizi bir an bile zorluyorsa, yükünüzü hafifletmenin zamanı geldi.

Yüksek topuklu ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabıları hemen hepimiz seviyoruz ancak bu seksi, gösterişli ayakkabılar ayağınızı omurganızda gerginliği artıran bir organ haline getirebilir, bu da bel, boyun ve omuz ağrısına neden olur.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Alerjinin neden olduğu en yaygın 4 rahatsızlık

Alerjinin neden olduğu en yaygın 4 rahatsızlık

Alkol ve sigara kalıcı körlüğe sebep olabiliyor

Alkol ve sigara kalıcı körlüğe sebep olabiliyor