Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Motivasyon kaynağınız yüksek protein

Motivasyon kaynağınız yüksek protein
Motivasyon kaynağınız yüksek protein

Soğuk havalarda enerjinizin azalması sebebi ile sporu aksatıyorsanız kas kazanma sürecinizde beslenme danışmanlığı ile motive olmanın tam zamanı. FitChef “Yüksek Protein” paketi ile kış aylarında sağlıklı beslenirken, kaslarınızın hızlı gelişimi için sporunuzu ihmal etmeyin.

Kış aylarında kas kazanma sürecinizi yönetirken beslenmeniz de özel olmalı. Dolayısıyla, doğru karbonhidratları doğru proteinlerle bir araya getirmek kas kazanma sürecinin en önemli anahtarı. Kasların en hızlı şekillendiği zamanların kış ayları olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kas kütlesini artırmak için hipertrofi (kas yapımı) dönemine giren sporcuların, beslenme konusunda doğru stratejileri uygulayarak hızla sonuç alabileceklerini belirtiyorlar.

Yeniden doku sentezinin başlatılması için protein ihtiyacı artar

Çiğ fıstık, çiğ fındık, çiğ kaju, çiğ badem, ceviz ve avokado kas kazanma sürecinde tüketilmesi gereken kaliteli yağlar olarak ön plana çıkıyor. FitChef Uzman Diyetisyeni Özgül Yıldız , “Ne yaparsanız yapın kaslarınızı dilediğiniz şekle sokamıyorsanız sorun beslenmenizde olabilir.” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor; Kas yapımı ve dayanıklılığı için karbonhidrat ve protein ağırlıklı yiyecekler tüketmek olmazsa olmazdır. Spor yaparken antrenman öncesi ve sonrası tüketilecek her besin dikkatlice seçilmelidir. Antrenman öncesi ve sonrasında doğal proteinlerin tüketimi önemlidir.

Tüketilmesi gereken kaliteli proteinler

Kas hipertrofisinde tüketilmesi gereken kaliteli proteinleri ise, yumurta beyazı, kırmızı et, hindi eti, balık eti, tavuk eti ve lor peyniri olarak sıralayabiliriz. Yıpranan kasların ve dokuların onarılabilmesi ve yeniden doku sentezinin başlatılması için, proteinlere olan ihtiyaç bir hayli fazla. Özellikle kas hipertrofisi programlarında, gün içerisinde tükettiğiniz protein oldukça önemli. Biyolojik ritmin devamı ve hormonal salınımların doğru yapılabilmesi için, 3-4 saat arayla vücuda yeterli miktarda protein almalısınız.

Kadınlarda ince kasların aktif olması önemli

Tip 1 olarak tabir edilen ince kas lifleri vücuda dayanıklılık ve hareket devamlılığı sağlar. Tip 2 kaslar ise kuvvet ve hız ile alakalıdır. Kadın anatomisinde Tip 1 kaslar daha fazladır. Bu nedenle büyük kasları erkeklere oranla 3’te 1 daha yavaş gelişir. Kadınlarda doğru beslenilmesi ve ince kasların uzman eşliğinde çalıştırılması halinde sportif bir vücuda kolayca sahip olabilirler. Ancak ince kasların çalışması, Tip 2 kalın kasların çalışması kadar enerji tüketmeyeceğinden porsiyonlardaki karbonhidrat oranı azaltılmalıdır. Protein ağırlıklı dengeli bir beslenme planı ile kadınlar için atletik bir vücuda ulaşmak aslında çok kolay.

FitChef “Yüksek Protein” paketi ile kışın spor yapmak isteyenler için en uygun seçeneği sunuyor. Uzman diyetisyenler ile porsiyonları size özel hazırlanan paketinizi sipariş ederek, kas gelişiminize sağlıklı besinler ile destek olabilirsiniz. FitChef’in hijyenik mutfağında, mevsiminde taze sebze-meyveler ve kaynağı bilinir etlerle kişiye özel hazırlanan porsiyonları sizleri bekliyor.

180 cm, 80 kg, haftada 4 gün antrenman yapan biri için kas geliştirmeye yardımcı örnek menü;

Sabah; 6 yumurtalı Omlet // Yarım Avokado // 100 gr Yulaf Lapası

Öğlen; 200 gr Izgara Köfte // 200 gr Buharda Siyah Pirinç // Kuşkonmaz

Akşam; 200 gr Fırında Hindi // 100 gr Bulgur // Izgara Sebze ve Yoğurt

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları

Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları

Formunuzu korumak için koşmak yerine yürüyün

Formunuzu korumak için koşmak yerine yürüyün