Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kuruyemiş, süt ve çikolata alerjilerine dikkat edin

Kuruyemiş, süt ve çikolata alerjilerine dikkat edin
Kuruyemiş, süt ve çikolata alerjilerine dikkat edin

Çocuk Sağlığı, İmmünüloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, besin alerjilerinin başlama yaşının olmadığını vurgulayarak, alerjilerinin görülme sıklığı tüm dünyada artış gösterdiğine dikkat çekti. Bayramda şeker, çikolata ve tatlıları ölçüsünü kaçırmadan tüketmemiz gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Antony, uyarılarda bulundu.

Her yaşta görülebilir

Besin alerjileri genellikle çocuk yaşlarda başlar ama alerjilerin her yaşta başlama potansiyeli vardır. En sık besin alerjisi yapan gıdalar arasında yer alan, süt, yumurta, buğday, kuruyemişler, deniz ürünleri, susam, soya ve kakaodur. Geleneklerimiz gereği bayramlarda bolca tükettiğimiz şekerler, çikolatalar ve şerbetli tatlılar yukarıda saydığımız alerjenleri bolca içermektedir. Bayramlarda normalden fazla tüketilen süt aroması içeren şekerler, çikolatalar ve şerbetli tatlılar alerjik tepkiler doğurabilmektedir.

Bayramda görülebilecek alerjik reaksiyonların en tehlikeli olanı tatlıların içerdiği kuruyemişlere bağlı olarak görülebilecek, kuruyemiş alerjilerine bağlı alerjik tepkilerdir. Anafilaksi, yaşamı tehdit eden sistemik bir reaksiyondur. Hızlı müdahale edilmelidir yoksa ciddi sonuçlar yaratabilir.

Besin alerjisi belirtileri

Yetişkinlerin ve alerjik çocukların bayramda beklenmedik, ani, alerjik reaksiyonlar yaşamaması için öncelikle şeker, çikolata ve tatlı tüketiminde belli bir ölçüde kalıp, aşırıya gidilmemesi ve en önemlisi de alerjik olduğunu bilen bireyler, yenilebilme potansiyeli olan her türlü şeker, çikolata ve tatlının içeriğini iyi bilmesi ve etiketlerin iyi okunması gerekmektedir.

Dudakta, ağızda ve ciltte kaşıntı, boğaz, dil, dudak, göz ve yüzde şişme, deri döküntüsü, kurdeşen, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal bulguları görülebileceği gibi bazen de nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, bayılma ve şok gibi ciddi semptomlar yaşanabilir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

İyi bir uyku ile virüsü uykuda yok edebiliriz

İyi bir uyku ile virüsü uykuda yok edebiliriz

Normalleşme başlasa bile tedbirleri sıkı tutmak şart

Normalleşme başlasa bile tedbirleri sıkı tutmak şart