Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kilo verme hedefinize ulaşmak için 4 basit ipucu

Kilo verme hedefinize ulaşmak için 4 basit ipucu
Kilo verme hedefinize ulaşmak için 4 basit ipucu

Sağlıklı bir yaşam tarzı için ne yapılması gerekiyor? Sağlıklı bir yaşam tarzı, genel sağlığınızı arttırmaya yardımcı olduğu için son derece önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için yapabileceğiniz birçok farklı şey var. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler yemek, fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı bir kiloda olmak, yeterli uyku ve stres yönetimi genel sağlık durumu için oldukça önemlidir.

Dengeli beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı bir yaşam tarzı için son derece önemlidir. Beslenmeniz sebze, meyve, yağlı tohumlar, süt ürünleri, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı besinler içermelidir. Ayrıca işlenmiş gıdalar, yüksek kalorili yiyecekler, şekerli içecekler, trans yağ ve aşırı sodyum içeren gıdalar gibi sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sağlıklı bir diyet genel sağlığınız için faydalı olacaktır ve sizi kronik hastalıklardan uzak tutacaktır.

Yeterli uyku

Yeterli uyku çok önemlidir. Vücudunuzun iyileşmesine ve dinlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle uykunuzu göz ardı etmemeniz gerekir. Uyku eksikliği; obezite, diyabet ve hatta bazı kalp hastalıkları gibi kötü sağlık sonuçlarına yol açabilir. Devam eden uyku eksikliği, zayıf bir bağışıklık sistemine neden olabilir. Geceleri daha iyi uyumanızı sağlamak için bazı basit şeyler yapabilirsiniz. Yatmadan önce kafein ve nikotinden uzak durmak, yatmadan önce ağır yemekler yemekten kaçınmak, gün içinde daha aktif olmak geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Fakat yatmadan önce yorucu egzersiz yapmaktan kaçının.

Stres yönetimi

Bugünün dünyasında stresten kaçınmak zor olsa da stresi azaltmak için her zaman basit önlemler alınabilir. Stres yüksek kan şekeri seviyesine yol açabileceğinden, hipertansiyon ve kalp sağlığını etkileyebilir. Bu yüzden stresi yönetmek için bazı derin nefes egzersizleri ve meditasyon yapın. Daha çok sosyal ortamlarda zaman geçirin. Bu her zaman pozitif ve mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

Hareketlilik

Hareket, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Fiziksel aktivite, sağlıklı bir yaşam için çok gerekli. Günlük egzersiz yapmak genel sağlığınızı birçok yönden etkileyebilir. Yaşam sürenizi arttırmanıza, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalık riskini azaltmanıza, kemiklerinizi güçlendirmenize ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Günlük yürüyüşler yapabilir, asansör kullanmak yerine merdiveni tercih edebilir, evde veya dışarıda kolayca yapılabilecek basit egzersizler yapabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Hızlı kilo vermek için uzak durmanız gereken 8 yiyecek

Hızlı kilo vermek için uzak durmanız gereken 8 yiyecek

Kilo almanızın asıl nedeni: Stres

Kilo almanızın asıl nedeni: Stres