Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları

Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları
Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları

Kenevir yağı, kenevir bitkisinden elde edilir. Ancak herhangi bir psikoaktif etki yaşama korkusu olmadan kullanılabilir. Kenevir yağı mükemmel bir besin kaynağı olarak işlev görür ve Doğu kültürlerinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Kenevir yağı nedir

Kenevir yağı, soğuk presleme yöntemi ile kenevir tohumlarından elde edilir. İçeriğindeki omega 6’lar, omega-3’ler ve proteinler ile önemli bir besin kaynağıdır. İltihaplanmayı azaltmaya ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye odaklanıyorsanız, aradığınız ürün muhtemelen kenevir yağıdır.

Kenevir yağının faydaları ve kullanımı

Kenevir yağının, beyin, kalp ve cilt sağlığı da dahil olmak üzere birçok yararı vardır. İşte kenevir yağının sağlığa faydaları ve kullanımı…

Kalp sağlığı

Kenevir yağı, mükemmel bir omega 3 ve omega 6 kaynağı olduğu için kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. ALA ve LA adındaki iki yağ asidi, kenevir yağında ve kalp sağlığı için ideal oranda bulunur. Kenevir yağı, içeriğinden dolayı kalp hastalıklarını olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir. Araştırmacılar, kalp sağlığıyla ilişkili kenevir yağı faydalarını tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu, ancak yağın içeriğinin, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve iltihaplanma gibi sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Kenevir yağı ayrıca kan akışı ve dolaşımda önemli bir rol oynayan yüksek seviyede “arginin” adında bir amino asit içerir. Arginin, damarlar sağlığını iyileştirir, yüksek tansiyon ve damar tıkanmasının önlenmesine yardımcı olur ve yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışır.

Cilt sağlığı

Kenevir yağı, cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılır, çünkü doğal bir nemlendirici olarak çalışır. Cildinizi besler ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Kozmetik ürünlerinde, losyonlarda ve sabunlarda bir bileşen olarak karşınıza çıkabilir. Bir antioksidan olarak çalışır ve cildin yaşlanma belirtilerine karşı korunmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar kenevir yağının, egzemadan kaynaklanan deri kuruluğu ve kaşıntıyı tedavi ettiğini gösteriyor.

Beyin sağlığı

Kenevir yağı, anti enflamatuar ve antioksidan etkileri ve omega 3 ve omega 6 içeriği nedeniyle, beyin kaynaklı hastalıkların önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Yayınlanan araştırmalar, kenevir tohumunda bulunan linoleik asidin alzheimer gibi hastalıkların belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İltihabı ve ağrıları azaltır

Birçok çalışma, kalp hastalığı, kanser ve diyabet dahil yaşamı tehdit eden birçok hastalığın suçlusu olarak iltihabı işaret ediyor. Kronik iltihap, sağlığınızı büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bu iltihaplanmayı azaltmanın doğal yolları vardır. Kenevir yağında bulunan yağlar gibi çoklu doymamış yağ asitleri tüketmek, kronik hastalığa yol açan iltihabı ve romatoid artrit, lupus ve Crohn hastalığı gibi iltihaplı durumları azaltmaya yardımcı olabilir.

Saç sağlığı

Saçlarınız kuru ve kırılgansa, saçınızı yumuşatırken veya duştan sonra az miktarda kenevir yağı sürmeyi deneyin. Kenevirin içindeki yağ asitleri saçlarınızı ve saç derinizi nemlendirerek saçtaki doğal yağları yeniler. Ayrıca kenevir yağındaki omega 3’ler saça parlaklık katmaya ve güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Hormon dengesi

Kenevir yağı E vitamini içerdiğinden, hormonlarınızı doğal olarak dengelemek ve regl dönemi ağrılarını hafifletmek için yardımcı olabilir. E vitamini, endokrin ve sinir sistemi dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Kenevir yağında bulunan esansiyel yağ asitleri hormon dengesinde önemli bir rol oynar.

Klorofil sağlar

Kenevir yağı, bitkilerde bulunan bir madde olan klorofil bakımından zengindir. Bu bitki pigmentinin, vücuttaki kanserojen etkileri engellediğine ve DNA’mızı toksik küflerin neden olduğu zararlardan koruduğuna inanıldığından doğal kanser önleyici olarak adlandırılabilir.

Klorofil, karaciğer sağlığını iyileştirme kabiliyetiyle de bilinir. Klorofil tüketmek, karaciğer sağlığını ve vücudun potansiyel olarak zararlı toksinleri yok etme yeteneğini arttırır.

Kenevir yağı vücudumuzun üretemediği temel amino asitlerin dokuzunu da içerir. Vücudunuzun düzgün çalışması için tüm amino asitlere ihtiyacı vardır ve esansiyel amino asitler bakımından yüksek gıdalar tüketmek kas kütlesini korumanıza, egzersiz performansını artırmanıza, ruh halinizi iyileştirmeye ve daha iyi bir uykuya yardımcı olur. Ayrıca kenevir yağı, amino asit içeriği nedeniyle kilo kaybına da yardımcı olabilir.

Her gün bir ya da iki yemek kaşığı kenevir yağı almak, esansiyel yağ asitleri ve antioksidan alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Kenevir yağı, hoş bir aromaya sahip olduğu için içeceklere ve yemeklere eklenebilir. Kenevir yağı 150°C üzerinde ısıtılmamalıdır. Tariflerinize bir lezzet arttırıcı olarak ekleyebilr veya doğrudan cilt ve saça uygulayabilirsiniz.

Önerilen kenevir yağı günlük dozu günde yaklaşık 1-2 yemek kaşığı kadardır. Bundan daha fazlasını almayı planlıyorsanız, önce sağlık uzmanınıza danışın. Antikoagülan ilaçlar kullanıyorsanız, kenevir yağı kullanmanın güvenli olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Aklınıza takılanları ve sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Hindistan cevizi unu sağlık yararları

Hindistan cevizi unu sağlık yararları

Motivasyon kaynağınız yüksek protein

Motivasyon kaynağınız yüksek protein