Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

İyi bir uyku ile virüsü uykuda yok edebiliriz

İyi bir uyku ile virüsü uykuda yok edebiliriz
İyi bir uyku ile virüsü uykuda yok edebiliriz

Küresel koronavirüs salgını, bizlere bağışıklık sistemimizin önemini bir kez daha hatırlattı. Bağışıklık; hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve özellikle uyku düzeninden etkilenebiliyor.

Virüse karşı savaşı kazanmak için uyku düzenini sağlam tutmamız gerektiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Nermin Çalışır, uyku süresinin ve saatlerinin bozulmasının, vücudun iç saatini de bozduğunu söylerek uyarılarda bulundu.

Vücut düzenine aykırı davranmayın

Merkezi sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve otonom sinir sistemi arasında ortak sinyallerin aracılık ettiği çift yönlü bir iletişim mevcuttur. Farklılaşmamış T hücresi sayısı gibi bağışıklık parametreleri ve iltihap reaksiyonu oluşturan sitokinlerin üretimi, erken gece uykusu sırasında zirve yapmaktadır. Sitotoksik doğal öldürücü hücreler gibi dolaşımdaki çok sayıda bağışıklık hücresi ve anti-inflamatuar sitokin aktivitesi ise gündüz uyanıklık sırasında en fazladır.

Gece standart uyunması gereken bir saat dilimi yoktur, her insanın uyku süresi ve uykunun başladığı-bittiği saatler farklılık gösterir. “Tavuk” veya “baykuş” uyku grubu olacağımızı genetik faktörler belirliyor. Uyku saatlerimizi ve süresini bilmek ve bunlara uygun saatlerde yatıp kalkmak, sağlıklı bir uykunun ilk şartıdır. Normalde uykuya dalma süresi 10-30 dakika arasında değişir. Uykuya dalma süreniz 30 dakikayı geçiyorsa genel olarak anormal kabul ediyoruz. Bu süreyi uzatanların başında gelen teknolojik cihazların, cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayarın uyuduğunuz alanda olmaması gerekir. Uyku uyuyacağınız saatlerde televizyon izlemek, cep telefonundan-tabletten mavi ışıkla okuma yapmak, sosyal medyayı takip etmek vücudunuzun normal düzenine aykırı davranmaktır. O gece uyuyamamış olsanız bile, her zamanki saatinizde kalkın ve gün içinde uyumaya çalışmayın. Vücudumuz o geceki uykusuzluğu ertesi gece telafi eder. Sabah daha geç kalkarak bunu düzeltemezsiniz.

Akşam 8’den sonra bir şey yemeyin

Televizyon karşısında, koktukta yapılan kısa kestirmeler gece uykusunu bozabilir. Televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik eşyalar uyku odasında bulunmamalıdır. Normal uyku gece-karanlıkta uyunan uykudur.Uykuda salgılanan melatonin hormonu karanlıkta aktive olur, 23:00 – 02:00 arasında en üst seviyeye ulaşır. Bu saat dilimleri arasında uykuya dalmak uyku kalitesini artırmaktadır. Uykusuzluk çekiyorsanız akşam 20.00’den sonra ise herhangi bir besin tüketilmemelidir. Özellikle çay, kahve gibi uyarıcılardan uzak durmak önemlidir. Yatağa yatılmasına rağmen 30-45 dakika uykuya dalamadıysak yataktan çıkıp, farklı bir odada kitap okuyarak tekrar yatmak faydalı olabilir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Açıkta satılan süt ürünlerine dikkat

Açıkta satılan süt ürünlerine dikkat

Kuruyemiş, süt ve çikolata alerjilerine dikkat edin

Kuruyemiş, süt ve çikolata alerjilerine dikkat edin