Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Hindistan cevizi unu sağlık yararları

Hindistan cevizi unu sağlık yararları
Hindistan cevizi unu sağlık yararları

Hindistan cevizi unu, kurutulmuş hindistan cevizinden yapılan yumuşak bir undur. Hindistan cevizi düşük bir sıcaklıkta kurutulur ve öğütülmeye uygun bir un haline getirilir.

1 yemek kaşığı (yaklaşık 10 gram) hindistan cevizi unu, satın aldığınız markaya bağlı olarak, 1,5-6 g arasında karbonhidrat içerir. Satın alırken etiketleri kontrol edin, ancak ölçülü olarak tüketildiğinde hindistan cevizi unu düşük karbonhidratlı bir gıda olarak kabul edebilirsiniz.

Hindistan cevizi unu yağ bakımından yüksektir, 100g başına ortalama 14 gram yağ içerir. Hindistan cevizi unundaki doymuş yağın türü, sağlıklı kolesterol, iltihap önleyici faydalar dahil olmak üzere bazı sağlık yararları sağlayabilen ve kilo vermeye yardımcı olabilecek olan orta zincirli trigliserit olarak adlandırılır.

Hindistan cevizi unu glutensiz midir

Saf hindistan cevizi unu glutensiz bir üründür. Bununla birlikte, özellikle çölyak ya da gluten alerjiniz varsa, etiketi daima kontrol edin. Bazı markalar, gluten içeren ilave bileşenler içerebilir veya gluten içeren ürünleri işleyen bir fabrikada üretilebilir. Çapraz bulaşma riski varsa, etiket üzerinde açıkça işaretlenmelidir.

Hindistan cevizi unu lif bakımından yüksek midir

Evet, hindistan cevizi unu, 100 gram başına 45 gram lif içeriğiyle yüksek lifli bir yiyecek olarak görülür. Günde 30g lif almayı hedeflemelisiniz. 1 yemek kaşığı (yaklaşık 10g) hindistan cevizi unu, önerilen günlük alımınızın sadece %10’unu sağlayacaktır.Lif tüketiminin, daha düşük kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet riskiyle ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar bulunduğundan, lif alımımızı artırmak önemlidir. Diyetinizde lif artışı, sindirime yardımcı olabilir ve kabızlığı önleyebilir.

Hindistan cevizi unu protein içeriyor mu?

Hindistan cevizi unu, 100 gram başına 18 gram ile iyi bir protein kaynağıdır. Ancak, eksik bir proteindir, yani her gün beslenmemizde ihtiyaç duyduğumuz sekiz temel amino asitten sadece beşini içerir. Protein beslenmemiz için önemlidir, çünkü vücudun büyümesi ve onarımında hayati bir rol oynar.

İnsanlar glutensiz ve potansiyel olarak daha sağlıklı un seçenekleri aradıkça hindistan cevizi unu popülerlik kazanıyor. Büyük süpermarketlerden veya internet ortamından hindistan cevizi unu temin edebilirsiniz.

Aklınıza takılanları ve sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Eşek sütü içer misiniz

Eşek sütü içer misiniz

Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları

Kenevir yağı faydaları ve kullanım alanları