Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Herkesin koronavirüs hakkında bilmesi gerekenler

Herkesin koronavirüs hakkında bilmesi gerekenler
Herkesin koronavirüs hakkında bilmesi gerekenler

Dünya çapında 111.000 üzerinde vaka ve Pazartesi günü itibariyle 3800 ölümle, koronavirüs küresel olarak yayılmaya devam ediyor. Ancak çoğu kişi, bu yeni virüsün belirtilerinin ne olduğu veya nasıl önleneceği hakkında çok şey bilmiyorlar. İşte koronavirüs hakkında bilmeniz gerekenler…

Coronavirus, yeni koronavirüs veya COVID-19’u duymuş olsanız da, her isim aynı virüse atıfta bulunuyor ve aslında on yıllardır görülen bir virüs veya hastalık ailesine atfedilen adın bir varyasyonudur. Ve yepyeni bir koronavirüs olmasına rağmen, grip dahil olmak üzere mevcut virüslerle aynı şekilde yayılır.

Ellerinizi sık temizleyin

Genellikle hapşırma, öksürme ve burun akıntısı ile yayılırlar. Herhangi bir ortamda, bir öksürükten virüsü teneffüs edebilir, ellerinize alabilir ve daha sonra ağzınıza, burnunuza, gözlerinize dokunabilir ve bu şekilde iletebilirsiniz.

Bununla birlikte, virüs muhtemelen en azından bir süre için bir mutfak tezgahı, bir kapı kolu ve hatta cep telefonunuz da dahil olmak üzere yüzeylerde yaşayabilir. Şüphe duyduğunuzda, tüm bu yüzeyleri temizlemelisiniz. Ama en önemlisi, ellerinizi temizlemeli ve yıkamalısınız.

Koronavirüs semptomları, ateş, öksürük ve biraz nefes darlığı ile soğuk algınlığı veya grip semptomlarına benzer. Hafif ve ince olabilirler, ancak daha yüksek bir ateşe veya daha ciddi bir solunum zorluğu seviyesine ilerlemediklerinden emin olmak önemlidir. Herkes koronavirüs virüsünü alabilirken, en riskli ve hastalığı daha ağır geçirecek olanlar yaşlılar ve bağışıklığı çok düşük olanlardır.

Grip testi ile aynı

Koronavirüs testi söz konusu olduğunda, süreç bir burun swabı veya balgam örneği ile grip testi ile aynıdır. Bununla birlikte, mevcut birçok virüsün aksine, gelişimde bir tane olmasına rağmen, koronavirüs için aşı yoktur. İnsanlar bir salgına hazırlanırken, korunmaya devam etmek için ellerini yıkamak, yüzeyleri temizlemek ve yüzlerine dokunmaktan kaçınmak zorundadır.

Evden çalışmak zorunda kalabiliriz, planladığımız yolculuğa çıkamayabiliriz, çocuklarımızın okulları kapatılabilir. Evde kalmak zorunda kalabiliriz. Ama ihtiyacınız olabilecek her şey için iki haftalık bir tedariğiniz olduğundan emin olmak genellikle iyi bir uygulamadır. Gıda veya reçeteli ilaçlar gibi zaruri malzemeler ile, sadece kendiniz için değil, aileniz için de iki haftalık bir çanta oluşturabilirsiniz.

Hijyen uygulamaları, şimdi sadece koronavirüs için değil, aynı zamanda gelecekteki sağlık için de küçük çocuklara öğretilmelidir.

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Eski sevgilinizi 6 adımda unutun

Korana virüsü salgınına karşı virüs savar bitkiler

Korana virüsü salgınına karşı virüs savar bitkiler