Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çiftlerin korkulu rüyası: Ağız kokusu

Çiftlerin korkulu rüyası: Ağız kokusu
Çiftlerin korkulu rüyası: Ağız kokusu

Kötü ağız kokusu toplumda sıkça ve her yaşta görülmektedir. Yetişkinlerin en az yüzde 50’si hayatlarının bir döneminde, özellikle sabah kalktıktan sonra yüksek oranda ağız kokusu rahatsızlığı yaşıyor. Yapılan araştırmalar, erkeklerin kadınlara oranla 3 kat daha fazla ağız kokusuna sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ağız kokusu, gençlere oranla 20 yaş ve üzeri bireylerde 3 kat fazla gözlemleniyor. Ağız kokusunun sebepleri, patolojik veya fizyolojik olabileceği gibi bazı vakalarda ise her ikisi bir arada da olabilir. Patolojik ağız kokusunun yüzde 80-90’ı ağız, yüzde 10-20’si ağız dışı kaynaklı gerçekleşmektedir.

Psikososyal problemlere yol açıyor

Halitosis (ağız kokusu), ağızdan veya burundan gelen hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden nefesteki kötü kokudur. Son olarak Nişantaşı’nda açılan, yeni nesil diş hekimliği konseptiyle hizmet veren DentGroup Diş Klinikleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortodonti Uzmanı Doktor Cihan Çapan; “Kötü ağız kokusu kişiler arası iletişimi olumsuz etkilediği gibi, kişilerde sosyal baskı, psikososyal stres ve özgüven problemleri oluşmasına yol açmaktadır.” diyerek ağız kokusunun bireyleri günlük yaşamında oldukça olumsuz etkilediğini belirtti.

Ortodonti Uzmanı Doktor Cihan Çapan, ağız kokusu problemi yaşayan bireylerin bu rahatsızlığı giderebilmek adına uygulayacağı bazı formülleri şu şekilde sıraladı:

– Dişlerin düzenli olarak fırçalanması

– Ağız gargarası kullanılması,

– Ara yüz fırçası ve diş ipi kullanılması

– Diş taşı temizliği

– Ağız kuruluğu varsa sık su tüketilmesi

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?



Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Korana virüsü salgınına karşı virüs savar bitkiler

Korana virüsü salgınına karşı virüs savar bitkiler

Alerjinin neden olduğu en yaygın 4 rahatsızlık

Alerjinin neden olduğu en yaygın 4 rahatsızlık